Novi Sad je dobio 50 kontejnera za staklenu ambalažu, saopštila je Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED). Cilj je da se prikupljene količine otpada povećaju za 20 odsto u narednih godinu dana.
Kako se objašnjava, Novi Sad se uključio u projekat „Upravljanje staklenom ambalažom na Zapadnom Balkanu“, kao i Beograd, Niš, Kragujevac, Sombor i Varvarin.
Projekat je pokrenula agencija GIZ i sprovodi se u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Severnoj Makedoniji. U Srbiji, projekat sprovode GIZ i NALED, u saradnji sa kompanijama Sekopak i Apatinska pivara.
„To će predstavljati prvi korak ka uvođenju primarne separacije. Jako je bitno da se građani uključe u ovu akciju i da pokažu odgovornost prema životnoj sredini“, naglasila je Mira Radenović, iz gradskog veća za ekologiju.
U SRBIJI MOŽE DA SE RECIKLIRA 80 ODSTO RASHODOVANOG VOZILAPrema njenim rečima u Novom Sadu predstoji izgradnja regionalnog centra za upravljanje otpadom, koje će raditi po svim ekološkim standardima Evropske unije.
„Težnja nam je da svakodnevne slike deponija pored kontejnera budu naša prošlost, a visoka stopa reciklaže budućnost“, kaže direktor Javno-komunalnog preduzeća Čistoća Vladimir Zelenović.
Evo kako da reciklirate otpad u SrbijiPrema rečima šefa Jedinice za zaštitu životne sredine u NALED-u Slobodana Krstovića, na tržištu Srbije se godišnje plasira 87.000 tona stakla, a od toga se reciklira nepunih 50 odsto.
„Jedan od glavnih razloga za ovakvo stanje leži u nedovoljnom broju kontejnera za odlaganje, zbog čega NALED aktivno radi na postavljanju nedostajuće infrastrukture, kako bismo imali gde da odlažemo otpad od hrane, sijalica, baterija i stakla“, kaže Krstović.
Predstavnica Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ) Zorica Bilić istakla je da je ovo prilika za Srbiju da odgovori na zahteve Poglavlja 27 u pristupanju EU, koji između ostalog nalažu znatno veće sakupljene količine različitih vrsta otpada.
RECIKLAŽA TEKSTILA: (NE)DOSTIŽAN BIZNIS U SRBIJIIstakla da je reciklaža stakla polje na kome je potrebno značajno unapređenje kako bismo dostigli evropski nivo, kao i da je ovaj projekat pruža osnovu za takav potez.
Kompanija Sekopak je ovlašćeni operater na projektu i ona će sav prikupljeni stakleni otpad iz Novog Sada odvoziti na dalji tretman u Hrvatsku.
„Početni cilj projekta bio je da povećamo reciklažu staklene ambalaže za 20%, a mi smo već na 45%. Uigrani smo, znamo koji su potencijalni izazovi i koji su mehanizmi da projekat zaživi i u Novom Sadu“, kaže Violeta Belanović Kokir, direktorka kompanije Sekopak.
Nova ekološka načela EU: Ne bacaj, već popravljaj