Srbija

22.01.2014. 09:41

Tanjug, RTS

Autor: Nova Ekonomija

Od 2015. biće obavezni kalorimetri

Srbija

22.01.2014. 09:41

Sva domaćinstva koja koristi daljinsko grajanje iz toplana moraće da od 1. januara 2015. godine uvedu kalorimetre, najavljuje ministarka Mihajlović.

Na osnovu kalorimetara biće obračunata i naplaćivana utrošena toplotna energija, a država će pomoći u njihovoj nabavci, najavila je ministarka energetike Zorana Mihajlović.

U Ministarstvu eneregetike obećavaju da će pomoći toplanama da se spreme za obračun grejanja po utrošku, ali da uspešnost tog posla zavisi od dogovora lokalnih samouprava, toplana i stanara. 

„Ministarstvo insistira da od 1. januara sledeće godine svako ima svoje kalorimetre i da po zakonu, tačno može da koristi ili ne koristi toplotnu energiju, odnosno da plati koliko je potrošio. Država će raspisati centralni tender za kalorimetre“, rekla je Mihajlović za RTS. 

Prema njenim rečima, država će nabaviti dodatne kalorimetre svima kojima su potrebni, ali će dalje razvođenje po zgradi morati da zavisi od samog kućnog saveta. 

Merači toplote i ventili za stan od 60 kvadrata, koji obično ima pet radijatora, koštaju oko 250 evra i njihovu nabavku bi građani otplaćivali uz račune najmanje u narednih pet godina. 

Ovakav sistem naplate uobičajen je u evropskim zemljama, a Srbiju zakon obavezuje da ga primeni od januara 2015. godine. 

Kako je RTS preneo, najveći problem je što građani nisu obučeni da upravljaju svojim grejanjem, jer sve analize pokazuju da grejanje po utrošku može da smanji takozvani varijabilni deo, a to je potrošnja toplotne energije i do 30 odsto. 

Pored četiri grada i opština u Srbiji, od ove grejne sezone, još šest je počelo da uvodi naplatu grejanja iz toplana po potrošnji. 

Međutim, građani su nezadovoljni jer umesto očekivanih nižih računa – za grejanje moraju da plate duplo više.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Kako prosuti kafu na elektronsku knjigu,
    kako zaspati sa tabletom na licu,
    kako ostaviti knjigu pored tusa a da ostane suva,
    kako upisati posvetu na elektronsku knjigu,
    kako naci skrivenu novcanicu u knjizi posle mnogo godina,
    kako podmetnuti tablet ispod krace noge stola….
    Po meni knjiga u papiru ima neogranicene primene I neograniceno vise sarma nego elektronska.

    beba.ilic@hotmail.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.