Srbija

08.01.2026. 15:09

Nova ekonomija

Autor: Dunja Marić

Od Moravskog koridora do Bulevara patrijarha Pavla: Koji projekti će biti završeni u 2026, ili je makar tako vlast najavila

Dunavska magistrala u izgradnji puta Foto: Nova ekonomija

Srbija

08.01.2026. 15:09

U 2026. godini, brojni započeti projekti trebalo bi, makar prema najavama vlasti, da budu završeni. Na spisku obećanja dominiraju projekti u Beogradu, ali tu je i Moravski koridor, na koji građani već godinama čekaju.

Ukoliko je verovati predstavnicima vlasti, u 2026. godini biće završeni neki od dugo odlaganih projekata. Jedan od njih je Moravski koridor.

Završetak preostalih od ukupno 112,3 kilometara Moravskog koridora planiran je za ovu godinu. Konkretno, poslednji deo auto-puta, od petlje Vrba do petlje Adrani, u dužini od 12 kilometara, biće pušten u saobraćaj u septembru 2026. Time će ovaj projekat biti u potpunosti završen. Koridor će tada povezivati Moravički, Raški i Rasinski okrug, odnosno sedam gradova i opština.

Nedavno je Skupština usvojila Vladin predlog o zaduživanju za potrebe izgradnje Moravskog koridora, u iznosu do 260 miliona evra. Ovo je, inače, četvrti po redu kredit za finansiranje ovog projekta, a njihova ukupna vrednost je 1,89 milijardi evra. Tako cena izgradnje ovog auto-puta iznosi dva i po puta više u odnosu na prvobitne planove. Inače, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je 2019, kada su radovi počeli, rekao da će Moravski koridor biti završen za tri godine, dakle 2022.

Dunavski koridor do kraja godine

Naredni projekat čiji je završetak najavljen za 2026. godinu jeste Dunavski koridor, brza saobraćajnica od Požarevca do Golupca. Krajem decembra, Vučić je najavio biti završeni u novembru 2026. Ovo je još jedan projekat koji je odavno najavljen i na koji građani čekaju godinama.

Naime, krajem avgusta 2021, kada je potpisan ugovor za izgradnju saobraćajnice sa kineskom kompanijom „Šandong haj-spid grup“, Vučić je rekao da će Dunavski koridor biti završen do novembra 2024. godine. Tada je saopšteno da je ugovor vredan 337 miliona evra i da je saobraćajnica duga oko 68 kilometara.

Projekti u Beogradu

Većina najavljenih projekata odnosi se na Beograd. Njih je nedavno predstavio gradonačelnik Aleksandar Šapić.

Jedan od tih projekata je Bulevar patrijarha Pavla. Završetak radova u ovoj ulici Šapić je najavio za jesen naredne godine. U pitanju je, inače, projekat rekonstrukcije i proširenja Bulevara – još jedan projekat na koji građani čekaju godinama.

Da će Bulevar biti rekonstruisan, naime, najavila je još Srpska napredna stranka pred izbore 2018. godine. U ovom delu grada, inače, saobraćajni kolapsi su česta pojava, a taj problem biće rešen tek kada se Bulevar patrijarha Pavla poveže sa Mostom na Adi. Vrednost radova iznosi 23 miliona evra.

Naredne godine, prema najavama, trebalo bi da bude završena i autobuska stanica Jug na Autokomandi.

„Stanica Jug će na kraju dobiti daleko veću dimenziju nego što smo na planirali. Biće sastavni deo velikog sređivanja Autokomande. Videćete, povući ćemo i neke autobuske linije koje ćemo da sklonimo da ne prelaze gore preko same Autokomande gde je najveći čep“, najavio je Šapić.

Kako je najavio, na Autokomandi će biti izgrađen i parking na kojem će građanima biti omogućeno da tu ostave svoj privatni automobil i kretanje kroz centar grada nastave javnim prevozom ili šatl autobusima koji će takođe biti uvedeni.

I ovo je projekat čiji su rokovi probijeni – stajalište je trebalo da bude otvoreno najkasnije početkom 2025. godine, mada se to nije desilo.

Šapić je najavio da će u narednoj godini biti završena i rekonstrukcija platoa ispred Hrama svetog Save. Prema njegovim rečima, oko 30 od­sto pla­toa is­pred Hra­ma je ura­đe­no.

“Na­dam se da će­mo us­pe­ti sve da za­vr­ši­mo do kra­ja 2026. go­di­ne. Ali i ako ne uspe­mo, na­ša na­me­ra je da se pla­to is­pred Hra­ma Sve­tog Sa­ve ure­di do kra­ja man­da­ta, bez ob­zi­ra na to da li će­mo ima­ti po­moć od re­pu­bli­ke ili ne. Ako je ne bu­de, mi će­mo to za­vr­ši­ti na­šim sred­stvi­ma. Jer, že­li­mo da je­dan od naj­lep­ših pra­vo­slav­nih hra­mo­va na sve­tu ima i okru­že­nje ko­je mu do­li­ku­je”, rekao je Šapić nedavno.

A u neposrednoj blizini hrama, biće izgrađena podzemna garaža u Skerlićevoj – tako je bar najavio Šapić. Međutim, RTS je nedavno objavio da su tokom izgradnje podzemne garaže u Skerlićevoj, izvođači radova pronašli šaht sa tunelom koji vodi do podzemne železnice, kao i podzemnu cisternu za mazut, koja služi za grejanje Narodne biblioteke. Iz Parking servisa saopštili su da da za te objekte nije postojala tehnička dokumentacija, što znači da je za nastavak radova potrebno izmeniti čitavu konstrukciju garaže. Parking servis je zato sa izvođačima radova potpisao aneks ugovora kojim se vrši izrada nove tehničke dokumentacije.

Šta je sve ušlo u „zeleni budžet“ za 2026: Od kvaliteta vazduha, do pruga ka Mađarskoj i Nacionalnom stadionu

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.