Srbija

22.04.2020. 16:35

Danas

Autor: Nova Ekonomija

Odlično vreme da država napravi rezerve nafte

S obzirom da veoma niske cene nafte na svetskom tržištu, veoma je povoljna situacija da Srbija kupuje naftu za stvaranje obavezne rezerve nafte, piše Danas. Kako se navodi, Srbija je u procesu pridruživanja EU preuzela obavez...

Foto: Pixabay

Srbija

22.04.2020. 16:35

S obzirom da veoma niske cene nafte na svetskom tržištu, veoma je povoljna situacija da Srbija kupuje naftu za stvaranje obavezne rezerve nafte, piše Danas. 

Kako se navodi, Srbija je u procesu pridruživanja EU preuzela obavezu da ima rezerve nafte za 61 dan do 2023. godine. 

Goran Radosavljević, genealni sekretar Nacionalnog naftnog komiteta Srbije rekao je za Danas da država ne raspolaže dovoljnim kapacitetima za skladištenje nafte, kao i da postoji tehnička mogućnost da se sklopi dogovor sa naftnim kompanijama da se kupljena nafta smesti u njihovim skladištenim prostorima.

List nije dobio odgovor od resornog Ministarstva energetike da li će kupovati naftu, ali podseća da je ministar energetike Aleksandar Antić krajem prošle godine rekao da će Srbija do novembra raspolagati obaveznim zalihama nafte do 24 dana.

Dodaje se da shodno tome Srbija sada raspolaže sa rezervama od 1,82 miliona barela, i da bi prema preuzetim obavezama trebalo da ima 4,63 miliona barela. 

Stručnjaci navode i da Srbija vrlo malo izdvaja za formiranje naftnih rezervi iako je to najefikasnija odbrana u slučaju nestašice.

List piše da su stručnjaci prošle godine upozorili da od 2014. kad je uvedena naknada za formiranje obaveznih rezervi nafte koju plaćaju vozači prilikom kupovine goriva, ni četvtina tog novca nije uložena za te namene.  

Ta naknada za obezbeđivanje novca za nabavku obaveznih rezervi nafte iznosi 2,62 dinara po litru goriva. Međutim, novac se godinama koristi za krpljenje budžeta, pa je epilog da bi Srbija u slučaju nestašice nafte imala rezerve za 10 dana.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.