Vesti iz zemlje

15.01.2024. 10:36

Politika

Autor: Nova ekonomija

Oko 95 odsto naselja u Srbiji gubi stanovništvo

Foto: Nova ekonomija

Od 4.721 naselja u Srbiji gotovo svako deseto nema dete, u čak 55 nema nijedne žene, a 545 nema žensko stanovništvo u optimalnom reporduktivnom dobu, od 20 do 74 godine. Prosečna starost ženskog stanovništva u 78 naselja je veća od 60 godina, čak 618 ih nema nijednog stanovnika mlađeg od 50 godina, a u 2.894 broj starijih od 60 je dvostruko veći od broja mlađih od 20 godina, piše Politika

Viši naučni saradnik Centra za deomgrafska istraživanja Instituta društvenih nauka Ivan Marinković upozorio je da je popis pokazao da je u 95 odsto naselja prisutna depopulacija, što znači da manji broj stanovnika u odnosu na 2011. godinu ima čak 4.429 naselja.

Jedna veća naselja koja se nisu umanjila između dva popisa su Novi Pazara, Novi Sad i Beograd. Novi Sad je jedini grad u Srbiji koji ima pozitivan prirodni priraštaj i pozitivan migracioni saldo – u poslednih 20 goidna broj stanovnika je porastao za 35 odsto, pa sad u njemu živi 67.000 ljudi više nego 2022. godine.

„Novi Pazar beleži porsat broja stanovnika isključivo zahvaljujući pozitivnom prirodnom priraštaju, jer se stanovništvo iz tog grada više iseljava nego doseljava pa popisni podaci govore da je broj stanovnika veći za 29 odsto u odnosu na 2002. godinu,“, rekao je Marinković.

On je naveo da Beograd ima negativan prirodan priraštaj, ali beleži porast stanovništva za svega 4 odsto, pre svega zbog priliva stanovištva, odnosno unutrašnjih migracija iz cele Srbije.

U Beogradu postoje i opštine u kojima se beleži depopulacija i opštine sa populacionom eksplozijom.

Stari Grad je izgubio petinu staovnika u poslednih 20 godina, a pad stanovnika beleže i Savski venac, Vračar i Novi Beograd. Sa druge strane, porast je zabeležen na Zvezdari, Voždovcu i Zemunu.

Marinković je naveo da je značajno smanjen broj dece i mladih u odnosu na prethodni popis stanovništva, a da je naročito zabrinjavajuće smanjenje mladih i mlađih sredovečnih (15–34 godine), njih je danas gotovo 370.000 manje, dok je broj starijih od 65 godina veći za 160.000.

Skoro trećina stanovnika Srbije sada je starija od 60 godina, dok je svega petina mlađa od 20 godina.

Najveće smanjenje broja stanvnika između dva popisa imaju opštine u jugoistočnom delu Srbije, pre svega Crna Trava i Gadžin Han, koji imaju trećinu stanovništva manje, a potom Medveđa, Babušnica i Bosilegrad, gde ih je manje za četvrtinu.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.