Broj oglasa za IT pozicije u prvih devet meseci 2023. godine manji je za čak 52 odsto u odnosu na isti period prošle godine, pokazali su najnoviji podaci sajta HelloWorld.rs.
Najplaćenija pozicija i ove godine u IT sektoru bila je softverski inženjer, sa prosečnom platom između 1.807 i 1.985 evra. Istraživanje ovog sajta, takođe, pokazuje i sve veću potražnju za juniorima kojima je namenjeno čak 15 odsto oglasa za posao, dok je potraga za seniorima konstantna i taj udeo oglasa je 22 odsto.
Analizirajući podatke od januara do septembra 2023, uočen je značajan pad od 52 odsto u broju IT oglasa u odnosu na isti period prošle godine. Ovaj trend primećen je u poslednjem kvartalu prethodne godine kada se desio i pad broja oglasa na sajtu.
I pored toga, zabeležen je rekordan broj konkurisanja kandidata – u 2023. godini veći je za 55 odsto u odnosu na 2022. Ovaj trend nastavlja se i u trećem kvartalu ove godine, navodi se u saopštenju.
Za Software inženjere nema krize
U poslednjih nekoliko godina, IT sektor beleži sve veću potražnju za stručnjacima iz različitih oblasti. Dok se Software inženjeri i dalje ističu kao ključna radna pozicija, postoje i druge visoko tražene pozicije u IT-u. Na listi najtraženijih pozicija su: software Inženjer, IT Help Desk / Support, System Administrator / Inženjer, Frontend Developer, Data Warehouse / Business Intelligence Developer.
Najplaćeniji su i ove godine Software inženjeri, pored njih se visoko kotiraju i Project menadžeri.
- Software Inženjeri: prosečna plata iznosi između 1.807 i 1.985 evra.
- QA Specijalisti: 1.047 i 1.245 evra.
- IT Help Desk: 700 i 790 evra.
- Test Engineer: 1.106 i 1.365 evra.
- Project Manager: 1.414 i 1,765 evra.
Najtraženije tehnologije u septembru ove godine su: SQL, JavaScript, Cloud, Git i Java.
Konstantna potražnja za seniorima i pad broja oglasa za rad od kuće
U poređenju sa 2022. godinom, beležimo značajne promene u potražnji kadrova po senioritetu.
Konkretno, potražnja za juniorima beleži skok sa 9 odsto na 15 odsto, dok je kod mediora pad sa 68 odsto na 63 odsto. Seniori imaju stabilan udeo oglasa od 22 odsto.
U 2023. godini, udeo remote pozicija u ukupnom broju oglasa smanjen je sa 32 odsto na 22 odsto. Ova promena sugeriše prilagođavanje poslovnih modela kompanija, koje sve više naglašavaju potrebu za angažovanjem kadrova koji su fizički prisutni na radnom mestu, navodi se u saopštenju.
Srbiji je potrebno bar 15.000 novih IT inženjera do 2025. godine
Odličan članak, jasno ste izložili situaciju u vezi sa tenderom za informisanje putnika u Beogradu. Imam pitanje u vezi sa implementacijom sistema – da li se koristi JavaScript za ove digitalne oglasne table? Čitao sam
https://sebbie.pl/tag/javascript/ o sličnim projektima i interesuje me da li je ovaj tehnologija povezana i sa našim stvarima ovde. Hvala što delite ovako detaljne informacije.