Srbija

27.06.2018. 09:56

N1

Autor: Nova Ekonomija

Panel CIRSD-a: Uticaj Rusije raste jer EU okleva sa proširenjem na Zapadni Balkan

Srbija

27.06.2018. 09:56

Uticaj Rusije raste zbog toga što Evropska unija okleva sa proširenjem na Zapadni Balkan, zaključili su učesnici panela Srbija između istoka i zapada.

Panel su organizovali Centar za međunarodnu saradnju i održivi razvoj i nedeljnik Vreme, a govorilo se o tome koliki je uticaj Rusije na Srbiju.

Predsednik CIRSD-a Vuk Jeremić ocenio je da je ruski uticaj u Srbiji prisutan, ali “svakako sekundaran u odnosu na uticaj Zapada, pre svega, EU i SAD u ovom trenutku”.

Sa ocenom bivšeg šefa diplomatije nije bio saglasan nekadašnji ambasador Srbije u SAD Ivan Vujačić koji smatra da nijedna država nema toliki uticaj u ovoj zemlji kao što ima Ruska Federacija.

„Svaki put kada se sastavlja vlada, ide se na konsultacije u Moskvu. Prema tome, ubedljivo najveći spoljni faktor sa uticajem ovde, trenutno, je Ruska Federacija iz razloga što je napravljen narativ u kome su oni naša večita braća sa kojima smo u bliskim odnosima 600 godina“, istakao je Vujačić.

Profesor Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu Dejan Jović „krivca“ za rast ruskog uticaja vidi u Briselu.

„Pametna EU trebalo bi da se vodi politikom ‘proširi se tamo gde možeš i kad možeš’. Sad još uvek možeš. Međutim, ona stavlja nove i nove barijere i uslove koje ove zemlje ne mogu više da ispune, i time otvara prostor svim drugima da se uključe u politiku Zapadnog Balkana. Snaga Rusije proizlazi iz slabosti i oklevanja Zapada da odmah sada primi ove zemlje, ovakve kakve jesu, u svoje strukture“, smatra Jović.

Bivši diplomata Vladeta Janković, međutim, smatra da Srbija nema šanse da uđe u EU, jer “nas Unija neće”.

„I to o čemu ste vi govorili, profesore Joviću, o tome kako je greška EU što neće da primi ove zemlje Zapadnog Balkana, to je prosto zato što EU više nije ono što je bila i što je mogla biti“, istakao je Janković.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.