Srbija

04.08.2017. 11:00

N1

Autor: Nova Ekonomija

PKS: Očekujemo reakciju EU na odluku Hrvatske da poveća takse na uvoz voća i povrća

Srbija

04.08.2017. 11:00

Veljko Jovanović iz PKS kaže da na samitu u Sarajevu, koji se održava povodom odluke Hrvatske da poveća takse na uvoz voća i povrća, očekuje jaku političku poruku i konsenzus, kao i da se spuste tenzije, a zatim vidi šta će to doneti ili oduzeti zemljama regiona na duže staze. Smatra da je potez Hrvatske neproduktivan i očekuje reakcije EK.

Hrvatska je proširila spisak voća i povrća koje mora da prođe fitosanitarni nadzor na granici, ako dolazi iz država van EU, među kojima je i Srbija. Nove dažbine za te proizvode su i 22 puta više nego do sada.

Više takse mogle bi da primoraju izvoznike da poskupe robu. U prvim reakcijama na ovu vest mogli smo da čujemo da ovaj potez Hrvatske neće ostati bez odgovora. Vlada Srbije uputila je Hrvatskoj notu, a Privredna komora Srbije pismo Evropskoj komisiji u kojoj traži da utiče na Hrvatsku da povuče mere koje je uvela.

Veljko Jovanović iz Privredne komore Srbije napominje da su pismo uputile i komore regiona – kosovska, makedonska, crnogorska, bosanskohervegovačka… 

„Nije nam prvi put da se suočavamo sa sličnim carinskim barijerama. Iako čujemo iz Hrvatske da nije reč o tome da je carinska barijera, ali ovo jeste to“, naglašava Jovanović.

Govoreći o tome o uvećanim nametima, naročito je istakao to što mnogi kamioni imaju heterogen sastav robe, pa oni stoga moraju da prođu posebne fitokontrole.

„Ako imate šest komora u regionu koje kažu da je potez neprimeren i kršenje SSP i Hrvatsku privrednu komoru koja je na liniji toga o čemu pričamo, onda je jasno da je takav potez, svakako, neproduktivan u najmanju ruku“, navodi Jovanović.

Hrvatska je, dodaje, u EU i mora da poštuje neke standarde, u pitanju je jedna uređena država. 

„Ne verujem da je kontrola 22 puta bolja“, ocenio je.

Zapaljiva priča u trgovinskim odnosima šalje loše poruke, dodaje.

Podsetio je da Srbija ima znatan suficit sa Hrvatskom, i dodao da u tim apsolutnim vrednostima, ova mera najviše pogađa baš našu zemlju.

„Kad uvodite necarinske barijere, poremećaji se kao talasi prenose“, rekao je Jovanović govoreći o uticaju i na ostale zemlje regiona.

Kaže, ipak, da su necarinske barijere česta pojava, i da se na sastancima CEFTA često govori o tome. Ocenjuje da takve stvari nisu poželjne.

Svakako da odnosi sa Hrvatskom imaju posebnu težinu, naše ekonomije su uvezane na razne načine, imali smo takvu prošlost, a privreda je bila most između dve države, dodao je.

„Svakako da očekujemo reakciju Evropske komisije, jer govorimo o telu koje treba da se bavi i kontrolom odnosa koji su uspostavljeni“, navodi Jovanović.

Komentarišući zahtev premijerke da se ministri poljoprivreda dve zemlje sastanu o dogovore o ovome, Jovanović je rekao da postoji dobra saradnja komora u regionu, a da to može da se prenese i na politički nivo.

Hrvatska poljoprivredna komora pozdravila je odluku, a osvrćući se na to, Jovanović kaže da je ta prva reakcija komore bila nespretna, i da očigledno nisu sagledani svi aspekti.

Ova tema naći će se i na stolu samita Srbije, Crne Gore, Makedonije i BiH u Sarajevu, u ponedeljak,  7. avgusta.

„Očekujem jaku političku poruku i konsenzus. Dobro je što postoji takva rekacija i sastanak, i što je to shvaćeno kao goruće pitanje“, kaže Jovanović.

Mnogi od nas traže da se izračuna koliko to (šteta od novih nameta) košta, a to je veoma nezahvalno, kaže. Jovanović ocenjuje da treba spustiti tenzije i da sve treba da se stavi na papir i vidi šta će svima zajedno na duže staze to doneti ili oduzeti. Zemlje imaju intenciju da postanu deo jednog zajedničkog, slobodnog tržišta i tom problemu tako i treba da pristupaju, zaključio je gost Dana uživo.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.