Vesti iz zemlje

04.07.2023. 11:29

Nova ekonomija

Autor: Nevena Petaković

PKS pokrenula platformu protiv prevara u faktoringu

Pixabay

 

Privredna komora Srbije (PKS) pokrenula je platformu WHISPER, novu uslugu namenjenu bankama i faktoring kompanijama za prevenciju prevara u poslovima faktoringa. 

Softversko rešenje razvijeno je u saradnji sa faktoring kompanijom Finspot, i omogućiće bankama i faktoring društvima, članicama Sekcije za razvoj faktoringa PKS,  detektovanje prevara duplog finansiranja faktura u poslovima faktoringa, piše u saopštenju PKS.

Sekretarka Udruženja finansijskih institucija u PKS Katarina Ocokoljić rekla je da je razvoj te platforme samo jedna od aktivnostu udruženja na prevenciji prevara u finansijskim uslugama.

„Sekcija za razvoj faktoringa u narednom periodu će nastaviti rad na unapređenju i promociji ove moderne finansijske usluge u kojoj preduzeće prodaje svoja potraživanja trećoj strani i na taj način obezbeđuju sebi obrtni kapital“, rekla je ona.

Poslovima faktoringa na tržištu Srbije trenutno se bave 22 kompanije, Agencija za osiguranje i finansiranje izvoza i  desetak poslovnih banaka.

Promet faktoring usluga u 2022. godini dostigao je  iznos od skoro 1,7 milijardi eura, uz rast od  53,1 odsto u odnosu na prethodnu godinu, što ukazuje na sve značajnije pozicioniranje faktoringa kao alternativnog instrumenta finansiranja privrede.

Faktoring je finansijska usluga kupoprodaje postojećeg nedospelog ili budućeg kratkoročnog novčanog potraživanja, nastalog po osnovu ugovora o prodaji robe ili pružanja usluga u zemlji i inostranstvu, piše u Zakonu u faktoringu. 

Predmet faktoringa može biti svako postojeće nedospelo ili buduće, celo ili delimično, kratkoročno novčano potraživanje koje je nastalo po osnovu ugovora o prodaji robe ili pružanja usluga, zaključenog između pravnih lica i preduzetnika.

Učesnici u faktoringu su:

  1. ustupilac koji prodaje svoje potraživanje od dužnika, nastalo po osnovu ugovora o prodaji robe ili pružanja usluga (banka, privredno društvo i preduzetnik sa sedištem u Srbiji, odnosno ta lica sa sedištem u inostranstvu, registrovana u skladu sa domicilnim propisima),

  2.  faktor koji kupuje potraživanje od ustupioca (banka,  privredno društvo organizovano kao akcionarsko društvo ili društvo s ograničenom odgovornošću sa sedištem u Srbiji, koje ima odobrenje Ministarstva finansija za obavljanje poslova faktoringa,  strana banka i strano privredno društvo – isključivo u međunarodnom faktoringu),

  3. dužnik je banka, privredno društvo i preduzetnik sa sedištem u Srbiji, odnosno ta lica sa sedištem u inostranstvu, registrovana u skladu sa domicilnim propisima.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.