Posle više od veka istraživanja, zvanično su počele opsežne pripreme da se u UNESKO listu svetske baštine uvrsti arheološki lokalitet Caričin grad, za koji se veruje da je rodno mesto imperatora Justinijana Prvog.
Pored Romulijane u Gamzigradu, Caričin grad, kod Lebana, bio bi jedini arheološki lokalitet iz Srbije na listi Uneska.
O tome je bilo reči i na sastanku u Muzeju Leskovca s predstavnicima Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Partneri u tom poslu su i Zavod za zaštitu spomenika kulture iz Niša i Areheološki institut iz Beograda, koji decenijama istražuje to jedinstveno nalazište iz 6. veka nove ere.
Vujadin Ivanišević iz Arheološkog instituta u Beogradu nije mogao da precizira kada bi UNESKO mogao da uključi Caričin grad u svoju listu.
„Nekada prođu i dve, tri ili četiri godine, ali mislim da smo na dobrom putu da skratimo te rokove koji zavise od brzine prikupljanja dokumentacije i njenog kvaliteta. Naravno, poslednju reč imaju predstavnici Uneska, a po mojoj oceni, za sada sve dobro ide jer su uključene četiri reprezentativne instutucije“, rekao je Ivanišević, dugogodišnji šef areheološkog istraživačkog tima u Caričinom gradu.
Među 12 vodećih stručnjaka na izradi Strategije za istraživanje, zaštitu i prezentaciju areheološkog nalazišta je i istoričar Veroljub Trajković iz leskovačkog muzeja.
U tom postupku neophodno je, objasili su on i direktorka Muzeja Mira Ninošević, najpre urediti imovinsko-pravne odnose na 100 hektara lokaliteta, napraviti detaljan urbanistički plan i strategiju razvoja, za dalje uređivanje i konzerviranje lokaliteta, gde su i tri vredna mozaika koje treba zaštititi.