Srbija

21.11.2013. 09:36

Novosti

Autor: Nova Ekonomija

Poljoprivredni kredit UAE isplatiće se za četiri godine

Srbija

21.11.2013. 09:36

Kredit iz Ujedinjenih Arapskih Emirata omogućiće četiri puta veće prinose u poljoprivredi.
Sav novac od kredita iz Emirata uložen u 13 sistema za navodnjavanje u Vojvodini i Mačvi biće vraćen već od prihoda u četvrtoj godini projekta! Biće otvoreno osam hiljada novih radnih mesta, a profit može da naraste i do četiri puta.
Prema saznanjima „Večernjih novosti“, prva tranša od 100 miliona evra iz razvojnog fonda Abu Dabija biće uložena u 13 sistema na površini od 24.000 hektara u slivovima Dunava, Save, Tise i Begeja. 
Reč je o lokacijama koje su predložili stručnjaci Instituta za vodoprivredu „Jaroslav Černi“, Republička direkcija za vode Ministarstva poljoprivrede i javna preduzeća „Srbijavode“, „Vode Vojvodine“ i „Beogradvode“.
U prvoj fazi navodnjavanja najveće površine nalaze se u Pančevačkom ritu (3.000 hektara) i Mačvi (sa 7.959 hektara). 
Najviše lokacija, čak šest, nalazi se u Banatu i to su podsistemi: „Kikinda“, „Nova Crnja – Žitište“, „Jankov most“, „Itebej 1“, „Međa“ i „Pesir“. 
Pet lokacija nalazi se u Bačkoj: podsistemi „Tisa – Palić“, „Kula – Mali Iđoš“, „Čuruško-žabaljski rit“, „Jegrička“ i „Rečej“. 
Ove lokacije su odabrane zbog bogatstva voda i brojnosti stanovništva, ali i činjenice da već postoji veliki broj kanala i crpnih stanica, kao i da su rešeni imovinsko-pravni odnosi. 
Radiće se u fazama. Na taj način će se brže ostvariti zarada od uloženog novca, a ujedno će se steći dragocena iskustva vezana za razvoj, korišćenje i upravljanje. 
Prema proceni profitabilnosti u prvoj fazi najveće investicije biće za navodnjavanje ratarskih kultura i novim sistemom biće pokriveno 24.000 hektara, za šta će biti uloženo 58 miliona evra. 
Investicija po hektaru iznosiće 2.900 evra, a korist će biti višestruka. Naime, zemljište će se koristiti za dvostruku žetvu, dosadašnja količina krmnog bilja dobijaće se na upola manjem prostoru, a ostalo će se koristiti za profitabilnije, industrijske biljke. Profit može da naraste i četiri puta. 
Uloženi kapital, procenjuje se, biće vraćen u roku od četiri godine. Naime, ratarski usevi će vratiti uloženi novac za 5,5 godina, a voćnjaci i povrtnjaci već za manje od tri godine. 
Pored toga, otvoriće se i 8.000 novih radnih mesta za navodnjavanje 24.000 hektara, dok će sezonski posao naći još 310.000 ljudi na poslovima uklanjanja korova, žetve, orezivanja, sortiranja i drugo. 
Otvaraju se i mogućnosti potpune promene gajenja voća i vinograda poput gusto sađene plantaže sa preciznom kontrolom. 
Najveću korist od zalivanja imaće uzgajivači malina, jer profit po hektaru bez navodnjavanja iznosi 1.900, a sa navodnjavanjem 4.200 evra. Slede jagode, kruške, jabuke, višnje, šljive, vinova loza, krompir, kukuruz, šećerna repa i, na kraju, pšenica i soja. 
Zbog toga će investicije voćnjaci i povrtnjaci vratiti za tri-četiri godine, a velike farme za ratarske useve kroz pet-šest godina.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Dok je ovakvih politikologa i demagoga Srbiju ce pustositi bela kuga. Sta u stvari on hoce da kaze da u Srbiji ima toliko posla i da je manjak radne snage toliki da i trudne zene moraju da rade.Jel se on nekad testirao na opijate? Uostalom neka on obezbedi radna mesta barem za oceve a o majkama da ne brine…..

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.