Srbija

15.01.2016. 17:45

B92

Autor: Nova Ekonomija

Porast akciza na gorivo doveo i do pojave švercera

Srbija

15.01.2016. 17:45

Iako cena sirove nafta pada od početka godine, maloprodajne cena goriva u Srbiji jednake su onima na kraju 2015. godine.
Do pojeftinjenja nije došlo jer je od Nove godine porasla akciza, koja je kompenzovana istovremenim padom kotacija benzina i dizela.
Tako na benzinskim stanicama nisu zabeležene značajnije promene cena, ali se takođe može reći i da potrošači u Srbiji, bar u ovih prvih petnaestak dana zbog rasta akciza nisu osetili efekat pada cena na međunarodnom tržištu nafte, navodi se u analizi Udruženja naftnih kompanija Srbije. 
Akciza, PDV i naknada za obavezne rezerve sada čine oko 60 odsto maloprodajne cene benzina i dizela i oko 51 procenat cene TNG autogasa. 
Akciza na dizel je povećana za 4 din po litru, odnosno ukupno zahvatanje kada se uzme u obzir i PDV je povećano za 4,8 dinara. To je treći put za redom da se za novu godinu akciza na dizel povećeva za 4 din po litru tako da se na uporednoj listi cena zemalja regiona, Srbija popela za par stepenica više.
Naime prosečna maloprodajna cena dizela je veća samo u Grčkoj i Albaniji. Kao zemlje sa najmanjim državnim zahvatanjem i ujedno najnižim cenama i benzina i dizela i TNG-a, na dnu liste su Bosna i Hercegovina i Makedonija. 
„Na žalost potvrđuje se pretpostavka UNKS-a da će zbog porasta akciza, pre svega na dizel zapravo Srbija izgubiti jedan deo fiskalnih prihoda, jer će se sve više potrošača gorivom snabdeva iz BiH i Makedonije”, navodi UNKS.
Kako dodaju, pojavili su se i prekogranični „distributeri“ koji danas nude gorivo u mestima koja su i 100 km udaljena od granice. 
Pad prometa na gotovo svim benzinskim stanicama u zapadnoj i južnoj Srbiji, pogotovo uz granicu sa Bosnom i Hercegovinom dovodi u pitanje njihov dalji rad, zbog čega uskoro može biti ugrožena i bezbednost snabdevanja gorivom u ovom delu Srbije i opstanak brojnih radnih mesta zaposlenih u ovim objektima, upozorava UNKS.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Nerazumijem zasto je kod nas tolika procedura za kupovinu stana .Ja sam kupio stan u CH i nisam imao nikakvog advokata . Jednostavno uplatio rezervaciju za stan i to ti je sveto pismo. Onaj ko prodaje ako mrdne od ugovora to jest papira koje smo radije dobili nagrebusio je jer ga drzava zato goni .Kaznu bi dobio veliku i nikada vise nebi to radio. Sve se to moze lako resiti ako ima volje a kod nas ocito to fali.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.