Kako je objavio Bilten Sistem tržišnih informacija Srbije (STIPS), cena krompira tokom aprila bila je 80 dinara za kilogram. Od kako se mladi krompir po prvi put ove godine pojavio na pijačnim tezgama, pre dve nedelje, cena mu se kreće od 250 do 300 dinara, prenela je Radio-televizija Vojvodine.
Kako se dodaje, na pijaci u Rumi, cena prošlogodišnjeg krompira, čijih zaliha inače ima dovoljno je od 90 do 100 dinara za jedan kilogram.
Kako je pre samo godinu dana pisala Nova ekonomija, domaćem krompiru je bila sve manja cena, a proizvođači su bili prepušteni sami sebi.
Proizvođači krompira u okolini Užica, prošle godine su zalihe krompira čuvali sve do aprila, zbog male cene koja se kretala od šest, sedam do 12 dinara (za beli i crni krompir).
Dakle, maloprodajna cena krompira sada je sedam, sedam puta veća od one koja se prošle godine nudila proizvođačima.
Pre dve godine, tokom pandemije, cena krompira bila je 20 dinara za kilogram, kada se kupovao od proizvođača.
Kako se dodaje u Biltenu STIPS, tokom aprila cena krompira na kvantaškim pijacama bila je 60 dinara, dok je na pijacama bila 80 dinara za kilogram.
DOMAĆEM KROMPIRU SVE MANJA CENA, PROIZVOĐAČI PREPUŠTENI SAMI SEBI
Manji prinosi domaćeg agrara doneće novo poskupljenje hraneKako nam je prošle godine objasnio Milan Damljanović iz predstavništva Poljoprivredne savetodavne i stručne službe (PSSS) u Čačku, 2020. godine rod domaćeg krompira je bio izvrstan, ali je potražnja na tržištu bila niska.
Pored toga, uvoznički lobi je uvezao dosta krompira, pa je ostalo dosta domaćeg krompira koji nije bio iskorišćen.
Objašnjavajući kakva je situacija ove godine, Damljanović nam je rekao da smanjenje proizvodnje domaćeg krompira, uvek dovodi do poskupljenja uvoznog.
On se prvo prodaje po nižim cenama, a kasnije je skuplji jer zemlje od kojih ga uvozimo imaju velike zalihe i veliku proizvodnju tog povrća.
Prema njegovom mišljenju, poskupljenje sredstava za proizvodnju, uključujući i poljoprivrednu mehanizaciju, ove godine bi moglo da utiče na smanjenje prinosa, pa samim tim i na dodatno poskupljenje hrane, nakon završetka poljoprivredne sezone.