Već postoji presedan da je Srbija na svom primarno vojnom aerodromu u Nišu otvorila Srpsko-ruski humanitarni centar koji ima dosta osobina strane vojne baze te nije nezamislivo da je to ili nešto slično plan i s Trebinjem, piše hrvatski portal Poslovni.hr.
Ne treba ni spominjati koliko bi takva baza, uz hrvatsku granicu i 20-ak kilometara od mora, imala stratešku važnost u NATO okruženju i bila destabilišući faktor, kako za samu BiH, tako i za čitav region, ocenjuje se u tekstu pod naslovom „Želi li Srbija u Trebinju, blizu Dubrovnika, stvoriti stratešku vojnu vazduhoplovnu bazu?“
Navodi se da je investitor u aerodrom u Trebinju – Vlada Srbije.
U analizi se podseća da su planovi za Trebinje da to bude zračna luka veličine i opremljenosti kakvu imaju Beograd, Zagreb, Ljubljana i Dubrovnik, čak i više od toga po pitanju prijema najvećih aviona.
Ocenjuje se da je takav projekat ekonomski upitan jer je procenjena cena izgradnje i opremanja bila 200-250 miliona evra. Trebinje je gradić od 30-ak hiljada stanovnika u istočnoj Hercegovini, u neposrednoj blizini Dubrovnika, i u regionu s vrlo skromnim privrednim, i nešto većim turističkim kapacitetima, piše u analizi.
Podsećamo predsednik Srbije, Aleksandar Vučić je najavio ulaganja od 75 miliona evra.
U krugu od 60-ak kilometara od Trebinja nalaze se čak četiri međunarodna aerodroma s uhodanim poslovanjem – Dubrovnik, Tivat, Mostar i Podgorica, a od kojih samo Dubrovnik tokom letnjih meseci ima promet koji je na granici njegovih gornjih mogućnosti.
Aerodrom Ponikve čeka bolje dane„Kada bi se takav aerodrom, i u opsegu kako se planira, zaista i izgradio, vrlo je izvesno da on ne bi imao civilnu nego pre svega vojnu namenu.
Vrlo je zamislivo da bi u nekom trenutku bilo objavljeno da su investitori, srpski entitet u BiH te država Srbija, shvatili da aerodrom nema ekonomske logike te da su studije bile pogrešne i da se odustaje od njegove primarne civilne primene, ali kako bi se opravdala visoka ulaganja u njega biće prenamenjen, ili barem dopunjen, vojnom komponentom“.
Navodi se i da je BiH upitno funkcionalna zemlja po svim kriterijima te nije nezamislivo da Republika Srpska u Trebinju bazira svoju eskadrilu lovaca i jurišnika koje će im možda donirati Srbija ili čak Rusija.
Naravno, niti Republika Srpska niti Srbija nemaju velike transportne vojne, a uglavnom ni civilne avione kao ni strateške bombardere, ali ih zato ima Rusija, zaključuje autor teksta.
Ruske investicije u Srbiji: Krediti, naoružanje i meka moć