Globalna upotreba prirodnog gasa će se, prema procenama, povećati za 50 odsto do 2035. godine.
To bi moglo da zadovolji više od 25 odsto svetskih energetskih potreba, napisao je savetnik u Ministarstvu energetike Ljubomir Aksentijević, gostujući na blogu geforcee.geblogs.com.
Za ostvarenje tih ciljeva, kako je naveo, neophodna je upotreba najboljih tehnologije za eksploataciju prirodnog gasa, sa najmanjim negativnim uticajem na životnu sredinu.
On je podsetio da je na nedavno održanoj konferenciji u Beogradu „Zlatno doba gasa“ rekao da je Srbija pokrenula brojne reforme u energetskom i gasnom sektoru, a jedan od najvažnijih ciljeva je stvaranje tržišta energetike, koje će biti integrisano u regionalno i tržište Evropske unije.
Aksentijević je nabrojao da je Srbija potpisala novi dugoročni ugovor sa Rusijom o snabdevanju prirodnim gasom, da je završena prva faza izgradnje skladišta gasa „Banatski dvor“, osnovana kompanija Južni tok Srbija, te da se razvijaju projekti gasnog povezivanja sa drugim zemljama -Rumunijom, Makedonijom, Hrvatskom, BIH…
Potpisivanjem novog dugoročnog ugovora, za potrebe Srbije je obezbedjeno pet milijardi kubnih metara gasa godišnje, a s obzirom da Srbija sada troši oko dve milijarde kubika, jasno je da postoji veliki potencijal za korišćenje tog energenta, ukazao je Aksentijević.
Uz to izgradnja gasovoda Južni tok, kao i povezivanje sa Bugarskom, pružaju mogućnost za obnavljanja postojeće industrije u Srbiji, kao i za razvoja novih industrijskih i energetskih kapaciteta, napomenuo je on i dodao da Srbija poseduje i značajne potencijale za skladištenje prirodnog gasa.
Srbija se, s druge strane, poput drugih zemalja iz regiona i dalje bori sa visinom cena energenata, a formiranjem zajedničkog tržišta gasa i sredjivanjem odnosa u toj oblasti stvoriće se uslovi za veću konkurentnost, što bi doprinelo i formiranju realnih cena gasa, ukazao je Aksentijević.
„Uloga prirodnog gasa u energetskom miksu je već duže vreme regionalno pitanje, koje je zavisilo od konvencionalnih izvora kao i od aktuelne infrastrukture. Sa razvojem tehnologije, nekonvencionalni izvori ne samo da postaju dostupni, već i jeftiniji, čime je gas našao svoju namenu. Upotreba gasa sve više postaje jedna od najboljih opcija za mnoge zemlje, posebno kada se uzme u obzir da je urednija od upotrebe uglja ili nafte,“ istakao je Aksentijević.
Kompletno iskorišćenje prirodnog gasa, kako je ocenio, može se postići ne samo njegovim korišćenjem kao izvora energije, već i proizvodnjom električne energije iz gasa.