Srbija

04.05.2022. 13:13

Trag fondacija

Autor: Nova Ekonomija

„Pozitivnim promenama u svojoj sredini, gradimo neku lepšu budućnost“

Foto: Nemanja Miščević/Trag fondacija

Srbija

04.05.2022. 13:13

Vanja Petković dobitnica je ovogodišnje VIRTUS nagrade za individualnu filantropiju, koju dodeljuje Trag fondacija. Vanja je predsedniom humanitarno-ekološke organizacije „Čepom do osmeha“ iz Novog Sada, koja organizuje sakupljanja plastičnih čepova u kojima učestvuje veliki broj volontera.

Edukacija usmerena ka razvoju empatije i solidarnosti prema deci i osobama sa invaliditetom i smetnjama u razvoju, kao i životnoj sredini, predstavlja važan segment delovanja naše humanitarno-ekološke organizacije „Čepom do osmeha“.

„To je u značajnoj meri doprinelo da se našim humanitarnim akcijama priključi veliki broj volontera, koji zajedno sa nama, hrabro i nepokolebljivo, kroz pozitivne promene u svojoj sredini, grade neku lepšu budućnost“, izjavila je Vanja Petković, dobitnica VIRTUS nagrade za individualnu filantropiju za 2021. godinu.

Dobitnica ste VIRTUS nagrade za individualnu filantropiju. Koliko Vam znači to priznanje?

Veoma sam zahvalna i ponosna što sam dobitnica ove značajne nagrade, kako u svoje, tako i u ime celog mog tima, koji zajedno sa mnom stvara i uspeva.

Kao diplomirani ekolog, odnosno master analitičar zaštite životne sredine, predsednica udruženja koje je nosilac titule najbolje dugoročne volonterske akcije u Srbiji i regionu, a najpre kao majka troje dece, smatram da edukacija usmerena ka razvoju empatije i solidarnosti prema deci i osobama sa invaliditetom i smetnjama u razvoju, odnosno životnoj sredini, predstavlja osnov vaspitanja čime god se dalje u životu bavili.

Dodela ovakvih priznanja omogućava da dobra dela ne prođu nezapaženo. Njihova povećana vidljivost pomaže da se dobar glas daleko čuje, a društvo i sredina u kojoj živimo unaprede i oplemene.

Kako je došlo do osnivanja Udruženja „Čepom do osmeha“?

Udruženje „Čepom do osmeha“ nastalo je kao produkt simbioze mojih afiniteta, odnosno ljubavi prema radu sa decom i ljubavi prema životnoj sredini, koji proizilaze iz mog formalnog obrazovanja i onog što podrazumeva kućno vaspitanje.

Naime, još kao studentkinja, tokom boravka u Sloveniji saznala sam za akciju sakupljanja plastičnih čepova, koja mi je delovala inovativno i koju sam želela da realizujem u svojoj  zemlji i dam joj lični pečat, tačnije pokrenem akciju humanitarnog karaktera. Uz podršku porodice i bliskih prijatelja, kao i nekolicine ljudi koji su imali sluha za moju zamisao i prepoznali njen potencijal, počeli smo da, polako ali sigurno, ostvarujemo željene rezultate.

Danas humanitarno-ekološka organizacija „Čepom do osmeha“ broji preko 3.000 aktivnih volontera i 25 koordinatora širom Republike Srbije, a sve je počelo hrabrom idejom, nepokolebljivim pristupom i ambicijom da načinim pozitivne promene u sredini u kojoj gradim život i budućnost.

Udruženje je svoje aktivnosti proširilo na teritoriju čitave Srbije. Za koje oblasti se prikupljena sredstva najviše doniraju?

Princip akcije „Čepom do osmeha“ vrlo je jednostavan i lako primenljiv, a podrazumeva sakupljanje i sortiranje plastičnih čepova iz svih gradova Srbije, koji se nakon toga odvoze na dalju obradu u reciklažne centre.

Novčana sredstva ostvarena ovim putem usmeravaju se na kupovinu različitih tipova namenskih pomagala koja su odabrana tako da deci i mladima do 26 godina starosti poboljšaju kvalitet svakodnevnog života i obrazovanja. Osim obezbeđivanja konkretnih pomagala, definisanih na osnovu potreba deteta, kontinuirano doprinosimo sprečavanju marginalizacije poteškoća sa kojima se osobe sa invaliditetom i njihove porodice suočavaju, govoreći otvoreno o njihovim potrebama i neizostavnoj socijalnoj integraciji.

Od početka akcije dodeljeno je 60 pomagala deci iz cele Srbije, među kojima su elektromotorna invalidska kolica, električni tricikl, namenske hodalice, koncentrator kiseonika, tablet računari, prenosni računari i tastature sa Brajevim pismom namenjeni slepim i slabovidim osobama…

Uz pomoć svih onih koji podržavaju i učestvuju u akciji „Čepom do osmeha“ uspeli smo da obezbedimo i dva igrališta za decu sa i bez smetnji u razvoju, na novosadskom kupalištu Štrand i u mestu Pivnice, pri opštini Bačka Palanka, koja mogu da koriste sva deca podjednako.

Kako biste ocenili saradnju humanitarnih organizacija sa poslovnim sektorom na zajedničkim filantropskim aktivnostima?

Posmatrajući iz ugla našeg delovanja i poslovanja, mogu da potvrdim da, kad je reč o saradnji sa poslovnim sektorom, podrške ne manjka. Smatram da je neophodno postojanje uzajamnog poverenja, ali i vidljivih rezultata koji bi ga opravdali, kao što je slučaj sa radom udruženja „Čepom do osmeha“.

Uvek je poželjno da se saradnja intenzivira i da se načini korak dalje, ali to su segmenti koji dolaze na svoje mesto nakon što prođe određeno vreme. Iako ponekad zvuči neizvodljivo, najvažnije je ne odustati, istrajati i imati jasnu viziju cilja koji želite da postignete. Zahvaljujući ovakvom pristupu, svaki problem doživljavam kao izazov, a svaki novi uspeh motiviše me da nastavim sa radom.

Koji je Vaš sledeći projekat?

Kao i do sada, prioritete vidimo u edukaciji o značaju zaštite životne sredine i o podršci deci i osobama sa invaliditetom, kroz obezbeđivanje namenskih pomagala i ukazivanje na važnost inkluzije u svim aspektima svakodnevnog života.

Edukacija koju vršimo, dostupna je i prilagođena svim starosnih kategorijama, jer smo kroz godine rada sa ljudima uspeli da definišemo odgovarajući pristup različitim profilima osoba. Takođe, u planu je otvaranje inkluzivnih igrališta u mnogim drugim gradovima Srbije.

Ovaj poduhvat prepoznali smo kao esencijalan i neophodan za pravilan socijalni razvoj svakog deteta, koji ima uticaj na sve naredne životne etape.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.