Predlog budžeta u Skupštinu Srbije stiže do kraja novembra.
Ministar finansija Dušan Vujović kaže da je reč o umereno razvojnom budžetu. Očekuje veći rast, ali povećanje proizvodnje, investicija i potrošnje.
Stručnjaci upozoravaju – trajna stabilnost javnih finansija nije postignuta, ključne reforme slabo napreduju.
„Nazire se svetlo na kraju tunela, Srbija izlazi iz perioda nepoverenja investora i finansijskih institucija“, kaže ministar finansija Dušan Vujović i dodaje da ovu godinu završavamo sa rastom bruto domaćeg proizvoda od 2,7 odsto.
Budžet za 2017. zasniva se na prognozi da će sve što proizvedemo i zaradimo porasti za tri odsto, navodi ministar.
„Očekujemo da rast dolazi iz skoro svih proizvodnih sektora, očekujemo da se na strani tražnje pored investicija i izvoza pridruži i potrošnja. Posle dve godine očekujemo da potrošnja sada postane izvor rasta“, kaže Vujović.
Ekonomisti misle da prognozirani rast i smanjenje deficita na 1,7 odsto BDP-a nisu nerelani ciljevi. Upozoravaju, ipak, i da u rastu ne treba previše očekivati od većih plata u javnom i privatnom sektoru.
„U narednim godinama rast plata i penzija mora biti sporiji od nominalnog rasta BDP-a, učešće ovih rashoda u BDP – postepeno nivelisano i približavano održivoj putanji. Zato ne bi trebalo ciljati, niti očekivati neki osetniji rast BDP po odnosu rasta tekuće potrošnje“, kaže Saša Ranđelović sa Ekonomskog fakulteta u Beogradu.
Na rizike u ostvarenju finansijskih ciljeva u 2017. upozoravaju i u Fisklanom savetu. Kažu da nije postignuto trajno ozdravljenje javnih finansija. Pretnja su nereformisana javna i državna preduzeća i njihovi dugovi.
Prema rečima ministra finansija, država za taj problem trenutno nema rešenje.
„Da li je opravdano preuzeti te dugove javnih predzeća teška tema, možemo da je otvaramo ali mi u ovom trenutku nemamo izbor“, navodi ministar Vujović.
Teška tema, sudeći po ocenama stručnjaka fiskalnog saveta može postati i naplata prihoda. U ovoj godini billa je efikasna zahvljaujći merama Poreske uprave.