Vesti iz zemlje

07.05.2016. 15:05

Autor: Nova Ekonomija

Predsednik SANU: Vladino poništavanje konkursa za naučnoistraživačke radove loše za nauku

Predsednik Srpske akademije nauka i umetnosti akademik Vladimir Kostić smatra da odluka Vlade Srbije da poništi konkurs za naučnoistraživačke radove nije dobra za kompetitivnost srpske nauke.

Kako je rekao za Politiku, ta je ocena njegov lični stav, objasnivši da je odluka vlade loša zbog toga što je srpska nauka već sedmu godinu u provizorijumu, u stanju privremenog rešenja, zbog čega i smatra da je konkurs bio način da se iz toga izađe.

„Naravno, uz potrebu da se izvesne stvari kristalizuju i uz podrššku mladim istražživačima. Bojim se da ulazimo u status kvo varijantu, a to za kompetitivnost srpske nauke nije dobro. Nažžalost, zainteresovanost za miššljenje koje smo izneli u SANU očito nije bilo preterano“, rekao je Kostić.

On i rektor Beogradskog univerziteta Vladimir Bumbašširević ranije su dali podrššku ministru prosvete Srđanu Verbiću a to je, kako je naveo, bio stav Izvršnog odbora i Odbora za usvajanje i praćenje strategije razvoja nauke SANU.

Na pitanje kako je dožživeo lavinu negodovanja povodom svoje podršške konkursu, Kostić kaže da je o tome razgovarao s mnogo ljudi, čuo stavove za i protiv, ali da se „ne bavi anketiranjem popularnosti“.

„Izgovaram ono ššto mislim, po cenu da bude i pogreššno“, rekao je predsednik SANU.

Kaže i da mu je žao što nije iskorišćena prilika da se čuje stav institucija, smatrajući da je propušštena prilika da izvrššna vlast komunicira s tim institucijama.

„Duboko verujem da u institucijama poput Beogradskog univerziteta ili SANU postoje ljudi koji se u taj posao razumeju“, izjavio je Kostić.

Vlada Srbije juče je poništila konkurs za naučno-istraživačke projekte.

Na snazi će, prema rečima ministra Verbića, ostati privremeno finansiranje tih projekata, tako da naučnici ne treba da strahuju za svoja primanja do narednog konkursa.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.