Vesti iz zemlje

27.04.2024. 08:59

Balkan Green Energy News

Autor: Nova ekonomija

Beogradski energetski forum biće održan 13. i 14. maja

Vizual: BEF2024

Beogradski energetski forum, najveća regionalna konferencija o energetici biće održana 13. i 14. maja 2024. godine u hotelu Crowne Plaza u Beogradu (Ulica Vladimira Popovića 10).

Na dvodnevnoj konferenciji u organizaciji portala Balkan Green Energy News očekuje se oko 400 učesnika iz 150 kompanija, organizacija i institucija koji dolaze iz 26 zemalja. Više od 50 govornika, vodećih imena u sektoru energetike u Jugoistočnoj Evropi, razgovaraće o najaktuelnijim energetskim temama u Srbiji i  regionu.

Svi koji u ovom trenutku čine prvu ligu energetske tranzicije regiona i sprovode najvažnije projekte, biće 13. i 14. maja u Beogradu na konferenciji:

  • Ministri energetike Srbije, Crne Gore i Republike Srpske;
  • Direktori Sekretarijata Energetske zajednice, Međunarodne agencije za obnovljive izvore energije (IRENA) i Transjadranskog gasovoda (TAP);
  • Direktori srpske berze električne energije SEEPEX, slovenačke BSP Energy Exchange i mađarske HUPX. Ove tri berze su se nedavno zvanično ujedinile u regionalnu berzu pod imenom Adex Group.
  • Direktori vodećih elektroprivreda iz regiona: Elektroprivrede Srbije (EPS), Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), Elektroprivrede Severne Makedonije (ESM) i potpredsednik francuske elektroprivrede EDF koja je nedavno potpisala memorandum o saradnji sa Vladama Crne Gore i Srbije.
  • Najveći investitori u obnovljive izvore energetike koji u regionu razvijaju više od 20 GW kapaciteta iz vetra i solara (CWP Global, WV-International, Akuo Energy, Masdar, Faria renewables, Janom Investments).
  • Kompanije koje pregovaraju sa vladama regiona za uspostavljanje strateških partnerstava (UGT Renewables u konzorcijumu sa Hyundai Engineering, francuska elektroprivreda EDF i Akuo Energy).
  • Direktori vodećih industrija u Srbiji koje su pogođene uvođenjem prekograničnog mehanizma naplate emisija CO2 (CBAM) – Lafarge Holcim, Metalfer Group, Elixir Group i Messer Tehnogas.
  • Vodeće tehnološke i softverske kompanije u sektoru energetike Hitachi Energy, Rimac Energy, Huawei, Ngen, UNICORN i Solax Power.

 


 

PROGRAM KONFERENCIJE

Na konferenciji će se razgovarati o trenutno najvažnijim i najaktuelnijim temema u sektoru energetike:

  • Strategije zemalja regiona za ubrzanje energetske tranzicije – koje planove vlade regiona imaju za energetski sektor u narednom periodu?
  • Dekarbonizacija industrije i poslovanja kao odgovor na Zelenu agendu i oporezivanje CO2 – šta je odgovor industrije na uvođenje prekogranične takse na CO2?
  • Koji obim investicija i finansiranja, kao i koje tehnologije su potrebne regionu danas da bi ostvario klimatsku neutralnost na vreme?
  • Ubrzanje mape puta za dekarbonizaciju elektroprivreda regiona – mogu li elektroprivrede same u izgradnju velikih energetskih postrojenja ili su im za to potrebni partneri? Šta je potrebno uraditi da se modernizuju i uhvate u korak sa vodećim elektoprivredama Evrope?
  • Moguća rešenja za prevazilaženje izazova prenosnih mreža i veću integraciju obnovljivih izvora energije uz obezbeđivanje stabilnosti elektroenergetskih sistema.
  • Energetska skladišta i baterije postaju sastavni deo energetskih sistema, ali šta nam trenutna regulativa u regionu poručuje? Da li zemlje Zapadnog Balkana prate svoje susede iz EU po brzini razvoja i mogu li to uopšte učiniti bez stotina, a možda i milijardi evra koliko su samo Rumunija, Hrvatska, Bugarska i Grčka, uz pomoć EU fondova, spremne da daju kao pomoć proizvođačima električne energije?
  • Novi dizajn tržišta električne energije konačno je usvojen i doneće značajne promene. Šta to u praksi znači? Kako će se obavljati trgovina električnom energijom nakon uvođenja CBAM-a? Trendovi u trgovini električnom energijom i negativne cene.
  • Šta su najnovija dešavanja u razvoju projekata obnovljivih izvora energije u regionu i koji modeli ugovaranja o otkupu zelenih kilovata su trenutno aktuelni?

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.