Srbija

24.05.2018. 14:59

B92

Autor: Nova Ekonomija

Priština mrežom puteva preseca srpske sredine

Srbija

24.05.2018. 14:59

Priština infrastrukturnom mrežom puteva, dugom 630 kilometra, preseca srpske sredine i ugrožava ostanak Srba, pre svega južno od Ibra.

Putevi obično spajaju ljude, ali kad je reč o Kosovu, ova floskula ima savim suprotno značenje, bar kada su Srbi u pitanju, piše Sputnjik.

Prema planu Prištine, trebalo bi da se izgradi oko 630 kilometra glavnih puteva, plus oko 100 lokalnih, a odlika svih je da na ovaj ili onaj način presecaju srpske sredine. 

Prema proceni ekspertskih grupa, srpske parcele (šume, livade, poljoprivredno zemljište, kuće, imanja) koje su uzurpirane od strane Albanaca za ove namene da bi se izgradili putevi, dosežu vrednost do desetine milijardi evra. 

Mimo ovoga, opasnije je što se izgradnjom ovakve putne mreže Srbima smanjuje dostupnost da dođu do svoje njive ili imanja. Dakle, urušava im se egzistencija. 

Da li je ovo još jedan perfidan plan Albanaca da i ono malo Srba koje je ostalo da živi na Kosovu nateraju da odu? 

Dejan Mirović, profesor međunarodnog prava iz Kosovske Mitrovice, veruje da jeste. Jedan od problema jeste i u samom Briselskom sporazumu, jer u njemu nema odeljka koji bi se bavio imovinom. 

„Oni (Albanci) koriste to kako bi ostvarili svoje ciljeve koji su opštepoznati — sprečavanje povratka Srba na Kosmet i proterivanje ono malo ljudi koje je ostalo, pre svega južno od Ibra“, navodi Mirović. 

Podsećajući na plan Prištine da auto-put do Plava „sprovede“ pored manastira Dečani, naš sagovornik napominje da je to prvi signal da će ponovo udariti na SPC. Druga stvar koja ga plaši jeste perfidan način stezanja obruča oko Srba koji žive na Kosmetu. 

„Još gore od svega je to što su oni preuzeli sudstvo. Njihove sudije ne žele da govore na srpskom, ali i ne priznaju prvostepene presude koje su dodeljene u korist Srba koji su potraživali pravo na svoju imovinu. Dakle, Srbi sada više nemaju rešen imovinski status“, objašnjava naš sagovornik. 

Američko-turski konzorcijum „Behtel-Enka“, koji izvodi sve radove ove vrste na Kosovu, do sada je zaradio oko 560 miliona evra, a to su pare koje premašuju kosovski budžet, pa je veliko pitanje ko sve to u stvari plaća.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.