Srbija

15.03.2021. 13:26

Saopštenje

Autor: Nova Ekonomija

Privrednici se žale na „diskriminatorske“ epidemiološke mere

Udruženje "Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije" uputilo je Vladi Srbije i Kriznom štabu nekoliko pitanja u vezi sa merama ograničenja koje su nekoliko puta bile na snazi tokom pandemije. Mnoge mere koje bi prema poslednjim naj...

Foto: Pixabay

Srbija

15.03.2021. 13:26

Udruženje „Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije“ uputilo je Vladi Srbije i Kriznom štabu nekoliko pitanja u vezi sa merama ograničenja koje su nekoliko puta bile na snazi tokom pandemije. Mnoge mere koje bi prema poslednjim najavama trebalo da se pooštre, ocenjuju se kao „diskriminatorske i isključivo na štetu domaćih privrednika“. 

U Udruženju „Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije“ očekuju da im nadležni odgovore na nekoliko pitanja, koja im postavljaju.

Odgovor na postavljena pitanja, kako se navodi, očekuje se od Vlade Srbije i Kriznog štaba, tokom zajednike sednice koja bi trebalo da se održi danas.

ZA VIKEND PONOVO MERE „ZAKLJUČAVANJA“, TRAJU DO PONEDELJKA

Nadležnima su upućena sledeća pitanja:

  • „Zašto veletrgovinama (koje su uglavnom u vlasništvu stranog kapitala) dozvoljavate da, pod izgovorom prodaje prehrane, prodaju sve vrste roba čime domaćim privrednicima koji su onemogućeni da rade stvarate nelojalnu konkurenciju, a njima ekstra profit?“
  • „Zašto zatvarate male radnje u kojima odavno nema gužvi, a dozvoljavate rad supermarketima u kojima se onda naprave ogromne gužve i koji to koriste da bi prodavali odeću, cveće, alat, dok drugi (to) ne smeju?“
  • „Zašto je zabranjena šalterska prodaja ugostiteljskim objektima kad je veći red ispred supermarketa nego ispred tih šaltera? Zašto inspekcije dozvoljavaju šaltersku prodaju Mekdonaldsu dok su drugi zatvoreni?“
  • „Zašto srazmerno merama ograničenja nisu umanjeni nameti onima na koje se mere ograničenja odnose?  Od čega frizerski salon da plati namete kad ne radi za vikend?“
  • „Zašto posle godinu dana ograničenja rada ugostiteljima i organizatorima događaja, koji su poslovanje uskladili prema svim zahtevima i koji su u više navrata nepravedno i neosnovano etiketirani kao ‘legla zaraze’ ne vidimo pad broja zaraženih?“
  • „Da nije leglo zaraze ipak negde druge u javnom prevozu, supermarketima, fabrikama, na sahranama javnih ličnosti i slično?“
  • „Zašto u sred pandemije ukidate reprograme, obračunavate zelenaške kamate i sprovodite represiju pomoću inspekcija koje su revnosne samo  kad su u pitanju mali, domaći privrednici?“

Kako se ocenjuju u Udruženju „Zaštitnik preduzetnika“, Krizni štab gubi svoj kredibilitet jer donosi apsurdne i nelogične mere. 

Udruženje napominje se da se na taj način pokazuje da zakon u Srbiji nije jednak za sve.

Podsećaju i da istovremeno javni birokratski sektor prima 100% zarade čak i kad ne radi.

Na taj način se, prema njihovom mišljenju pokazuje nedostatak solidarnosti sa onima koji godinama unazad kroz previsoke namete izdašno finansiraju neefikasan i neprofesionalan državni birokratski aparat

„Očekujemo da pravila važe isto za sve, da se sistem uredi na način da službe počnu da postupaju profesionalno  i efikasno, a ne da budemo građani drugog reda u sopstvenoj zemlji“, napominje Udruženje „Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije“. 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.