Srbija

09.03.2025. 10:22

Beta

Autor: Nova ekonomija

Profesor Zec: Promena u Srbiji neće biti dok se uplašeni podanici ne usprave

Beta / Saša Đorđević

Srbija

09.03.2025. 10:22

Promena u Srbiji neće biti dok se „većina uplašenih podanika koji s čežnjom čekaju mrvice sa stola vlasti, ne usprave i postanu građani“, rekao je u intervjuu za Radar penzionisani profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Miodrag Zec.

„Radnici bi trebalo da postave pitanje zašto su plate u fabrici u Leskovcu neuporedivo niže nego u Dortmundu. Zašto radnici u drugim državama za isti rad dobijaju više para, a tamo su cene niže, ulice čistije, javni prevoz i zdravstvo bolje organizovani“, naveo je Zec.

Dodao je da „šta god ko mislio, svaki narod ima državu kakvu zaslužuje“, prenosi agencija Beta.

Jedan od odgovora zašto su plate u Srbiji niže nego u drugim zemljama je, kako je rekao, to što se zloupotrebljava deo viška vrednosti koji stvaraju zaposleni, pa je zbog toga nejednakost između enormno bogatih i siromašnih sve veća.

Naveo je da je u toku svojevrsna bitka između probuđenog društva, s jedne i agresivne države, s druge strane, te da su se takve bitke uvek završavale pobedom društva.

Zec je ocenio da se država Srbija okrenula protiv dva ključna elementa koji čine društvo: protiv obrazovanja i zdravstva.

„Ne može biti prosperitetna država koja je uništila te dve bazične javne službe. Zašto se ministarka prosvete, koja nastavnicima u štrajku smanjuje plate, ne raspita na koliko su časova bili neki visoki funkcioneri, počev od bivšeg predsednika države“, rekao je Zec.

Dodao je da je u Srbiji na sceni „predatorski sistem čija se suština svodi na to ko će kome šta da otme“, a „to je potrošen model“.

„Čak i bogati pojedinci bi trebalo da shvate da je i za njih bolje da se napravi sistem u kojem će biti pristojno da se bude bogat, ako je bogatstvo zasnovano na znanju, kompetenciji i inovacijama“, smatra on.

„U Hrvatskoj je najveća kompanija Infobip čiji su osnivači zahvaljujući inovacijama zaradili dve – tri milijarde dolara, a u Srbiji su bogati ljudi oni koji imaju zemlju i zgrade, ili se bave finansijama i trgovinom. Nijedan se nije obogatio inovacijama“, rekao je Zec.

Naveo je da je, po podacima Svetske banke, bruto-domaći proizvod po stanovniku u Sloveniji dva i po puta, a u Hrvatskoj skoro duplo veći nego u Srbiji.

Istakao je da u Srbiji ima najviše milijardera, a u Sloveniji su najmanje razlike između bogatih i siromašnih i „tamo niko nikome ne preti da će ga obesiti na Terazijama“.

„Zato bi trebalo da se i mi ugledamo na Sloveniju koja je 30. u svetu po bogatstvu, a nema velike bogataše, zemljoposednike“, smatra Zec.

Sada se, kako je rekao, mora izgraditi uređen sistem u kojem će bolje biti svima – i radnicima, i nezaposlenima, i poniženima, i državnim činovnicima, „a uveren sam da bi u takvom sistemu bolje bilo i ministrima koji veruju da im baš odsustvo sistema daje šansu da reše neka svoja pitanja“.

Prošle godine Nobelova nagrada za ekonomiju dodeljena je, kako je rekao, autorima knjige „Uzak koridor“ u kojoj se objašnjavaju odnosi društva i države, jer nije svaka država pravna, a „naši studenti svojim zahtevima da institucije počnu da rade svoj posao kao da traže taj ‘uzak koridor’ kojim bi se krenulo prema pravnoj, funkcionalnoj, demokratskoj, jeftinoj, kreativnoj državi“.

„Po tome stičem utisak da su bar neki od njih pročitali tu knjigu, a problem je što naši političari na vlasti očito ne čitaju knjige. Jer da čitaju, već bi naučili kako se obično završava kada se krene putem kojim su oni krenuli“, rekao je Zec.

Dodao je da su „dva okidača“ pokrenula bunt: ogromna nekompetencija i neznanje u državi i korupcija na svim nivoima, od najnižeg do vrha vlasti.

„Naša vlast se stalno zaklanja iza države, a ima raznih država, jer pored demokratskih i pravnih, postoje i totalitarne i koruptivne. Studenti traže prosvećenu, funkcionalnu, demokratsku, uređenu, pravnu državu, u kojoj se poštuju propisane procedure. Traže državu baziranu na podeli vlasti i odgovornosti, u kojoj će javnost imati uvid u sve državne poslove“, rekao je Zec.

Na drugoj strani su, po njegovim rečima, oni koji državu tretiraju kao alat za preraspodelu postojećih resursa.

U Srbiji „država nije javni servis građana, već javni novac usmerava u pogrešne, promašene i koruptivne svrhe. Pa, kad se kocke na Trgu Republike prevrću i preslažu 10 puta, svakome je jasno da se iza toga krije neznanje, nekompetencija ili korupcija. Ili kombinacija sva ta tri faktora“, podsetio je Zec.

Poljoprivrednici najavili da će 15. marta ući u centar grada traktorima

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentari(6)

  1. Profesor Zec zna da garnitura koja zeli vlast nema veze sa zivotom samo sto ne sme javno da kaze prvo im mora reci da moraju imati program a drugo vlast se osvaja na izborima

  2. Neće nam biti bolje dok ne budemo:
    Bolja deca koji poštuju roditelje i starije i svaki dan nauče nešto novo korisno,
    Bolji roditelji koji obrazuju i vaspitavaju decu,
    Bolje komšije-ne zagorčavamo život drugima,
    Bolji učesnici u saobraćaju, svi znamo kolika su ograničenja, i kojom stranom ulice se vozi, i kako se prelazi pešački prelaz
    Bolji profesionalci – radimo po pravilima struke i zakona i umemo da kažemo: NE to nije u redu!
    Umeli da vrednujemo i svoj i tuđ rad. Ne pristanemo da radimo za minimalac, ali znamo da mora biti plaćen i još neko čuju robu kupujemo.
    Jedino nam za sada ide od ruke davanje bakšiša, ali očekujemo da jaje košta manje od 10 dinara.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.