U prethodnoj godini zbrinuto je ukupno 120.000 tona posebnih tokova otpada, u koje spadaju elektronski i električni otpad, gume, motorna ulja, vozila, akumulatori i baterije. To predstavlja rast u odnosu na prethodne godine, a taj trend je nastavljen i u prvih sedam meseci 2022. godine, navodi se u saopštenju Udruženja reciklera Srbije.
Količine zbrinutih posebnih tokova otpada 2013-2022, izvor: Udruženje reciklera Srbije
„Prethodna godina predstavlja prekretnicu u odnosu države prema reciklažnoj industriji, jer su prvi put nakon 10 godina podsticaji isplaćivani po isteku kvartala, čime je obezbeđena kontiuniranost ovog složenog proizvodnog ciklusa, koji se sastoji od sakupljanja, transporta, skladištenja i tretmana opasnog otpada. Reciklažna industrija krajnjim naporima uspela je da izdrži period neizvesnosti, stabilizuje prerađene količine i broj zaposlenih od oko 15.000 ljudi,“ rekao je Nikola Egić, predsednik Udruženja reciklera Srbije.
Samo petina otpada u Srbiji završi na sanitarnim deponijamaOd 2010. godine, od kada su otvorena prva postrojenja za tretman posebnih tokova otpada, pa do danas, industrija posebnih tokova otpada je zbrinula 1,1 milijarde kilograma opasnog otpada.
To bi bila kolona kamiona dugačka više od 2.000 kilometara punih opasnog otpada i toksičnih materija štetnih po zdravlje stanovnika, koje nisu završile u životnoj sredini već su zbrinute u skladu sa zakonom, piše u saopšenju.
Od toga, najveće su količine recikliranih otpadnih guma, više od 470.000 tona, zatim 350.000 tona električnog i elektronskog otpada, 220.000 tona akumulatora i 55.000 tona otpadnih ulja.