Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije i Javno preduzeće Srbijašume objavili su publikaciju „Ptice Sićevačke klisure“, čiji su autori ornitolozi Milan Ružić, Radislav Mirić i Slobodan Marković.
„Vrlo je značajno da saznanja do kojih smo došli tokom monitoringa ne ostanu činjenice na papiru, već da budu temelj daljih istraživanja, aktivne zaštite i jednog novog i detaljnijeg upućivanja na prirodne vrednosti Sićevačke klisure“, kaže jedan od autora, Slobodan Marković.
Rezulati publikacije, kako objašnjava, namenjeni su stručnoj, ali i najširoj javnosti, ljubiteljima prirode i ptica.
Publikacija je kako se objašnjava rezultat je praćenja i popisa faune ptica ovog područja koje su ornitolozi Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije sprovodili tokom 2021. i 2022. godine u saradnji sa JP Srbijašume, odnosno Šumskim gazdinstvom Niš koje je upravljač Parka prirode „Sićevačka klisura“.
Sićevačka klisura koja se prostire na površini od preko 7500ha na teritoriji opština Niš i Bela Palanka proglašena je za Park prirode II kategorije zaštite 2000. godine zbog očuvanih geomorfoloških osobina i izuzetne biološke raznovrsnosti.
Vodič ptice Sićevačke klisureFoto:
Foto: Društvo za zaštitu i poroučavanje ptica Srbije, Erik Karits
Tipovi staništa koji se sreću u Sićevačkoj klisuri, poput stenovitih litica i goleti sa kamenjarima, odgovaraju gnezdilišnim potrebama nekih od najređih vrsta ptica našeg podneblja.
Tokom istraživanja primećeno je prisustvo 78 vrsta ptica, a od toga 67 vrsta su ptice gnezdarice na tom području. Među njima i neke retke i strogo zaštićene vrste poput surog orla, jarebice kamenjarke, sivog sokola, buljine, žutokljune galice, osičara, zmijara i crne rode.
„Sve vrste pobrojane i opisane u publikaciji svedoče još jednom kakav je prirodni dragulj i zajedničko dobro Sićevačka klisura. Zato promocija i jeste javna, da svako može da dođe, upozna se sa publikacijom, ali i sa samim procesom istraživanja o čemu ćemo moći uživo da diskutujemo“, dodaje Marković.
Promocija publikacije koja je vodič kroz ornitofaunu Sićevačke klisure održaće se 10. novembra 2022. u 17 časova u Gradskoj kući u Nišu.
Bankari su već imali nekoliko sastanaka oko dogovora sa Narodnom bankom Srbije (NBS) u vezi najavljenih kredita za mlade, a postoji jedna tačka oko koje ekonomisti još uvek ne mogu da se dogovore, nezvanično...
Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) daje zajam od 20 mil EUR (20,9 miliona dolara) Kontroli letenja Srbije i Crne Gore SMATSA, za nadogradnju sistema vazdušne navigacije. Ovaj zajam biće praćen i kredit...
U američkom Stejt departmentu nemaju komentar na najnoviju izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da će Sjedinjene Američke Države (SAD) uvesti sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS) zbog većinskog ru...
Prošle godine procenjena stopa rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) iznosila je 3,8 odsto, dok su procene da bi u ovoj, 2025. godini ona iznosila 4,5 odsto, a u godinama kasnije četiri odsto – što bi dovelo d...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok