Milošu Popoviću, šefu kabineta predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić, strana firma je na nekoliko decenija „pozajmila“ novac kojim je kupio luksuzni stan i dve garaže u Beogradu na vodi. Takođe, firmi njegove sestre Aleksandre, sa samo jednim zaposlenim, Privredna komora Srbije (PKS) uplatila je novac za navodne konsultantske usluge, koji je ona trošila na kupovinu luksuzne robe po svetskim metropolama.
Popoviću, koji je bio šef kabineta Ane Brnabić i dok je ona u tri mandata bila predsednica Vlade Srbije, od juna 2017. do marta 2024, jedna strana kompanija iz egzotične zemlje je pre dve godine, 2023, „pozajmila“ milion evra i to na rok od nekoliko decenija. Novac je na Popovićev račun u jednoj od domaćih banaka „legao“ na osnovu ugovora o višedecenijskom zajmu, koji je on dogovorio sa tom stranom kompanijom, a ta pozajmica overena je i kod javnog beležnika u Beogradu, piše Radar.
Formalno, na prvi pogled, sve je urađeno u skladu sa važećim zakonima. Pažnju, ipak, privlači detalj da je jedna strana kompanija tadašnjem šefu kabineta premijerke Brnabić bila spremna da pozajmi milion evra, uz obavezu da dužnik tu pozajmicu vrati tek posle 2050, kada se ovog slučaja možda više neće sećati ni njegovi akteri, a kamoli nadležni državni organi, kojima je posao da ispitaju svaku sumnjivu transakciju. U međuvremenu, 2023, Miloš Popović je za taj novac kupio luksuzni stan u Beogradu na vodi i dva garažna mesta pride. Nikakve istrage o toj „pozajmici“ u međuvremenu nije bilo, niti je, po svemu sudeći, Popovića iko išta pitao. Nisu ga proveravale ni Agencija za borbu protiv korupcije, ni Uprava za sprečavanje pranja novca, objavio je Radar.
Za razliku od Miloša Popovića, kojem je strana firma „pozajmila“ više od milion evra, otprilike toliko je i firmi njegove rođene sestre Aleksandre Popović uplatila PKS. Toliko su navodno koštale „konsultantske usluge“ koje je Privrednoj komori pružilo preduzeće HRD pro konsalting, čija je Popović jedina vlasnica, a zakonski zastupnik Zvonko Popović, još jedan član iste familije, najverovatnije njen stric.
Aleksandra Popović firmu je registrovala u februaru 2013, samo pola godine nakon što je formirana prva vlada SNS-a i SPS-a. Iako već godinama ima samo jednog zaposlenog, PKS je uplatila pre nekoliko godina više od milion evra na račun HRD pro konsaltinga za navodne konsultanske usluge. Pre toga nijednom godišnji prihodi te firme, čija se vlasnica na svom Instagram profilu sama hvali da je zaposlena u Ministarstvu spoljnih poslova, nisu bili veći od 633.000 evra, bar ne po javno dostupnim podacima.
Indikativno je, međutim, da raspoloživi novac to preduzeće nije trošilo za neke uobičajene stvari, već je više od četiri petine odlazilo za plaćanje „nematerijalnih troškova“. Još čudnije je da su svi javno dostupni bilansi uspeha te firme, za 2021, 2022. i 2023. apsolutno identični, a za 2024. još nisu objavljeni njeni finansijski rezultati na sajtu APR-a. U svima se navodi da su im svake od tih godina ukupni poslovni prihodi bili 74,2 miliona, poslovni rashodi 70,2 miliona, a „nematerijalni troškovi“ 59,4 miliona dinara ili 84,5 odsto. Još čudnije je da im u bilansu uspeha za 2022. piše da su im u 2021. poslovni prihodi bili 7,3 miliona, rashodi 5,6 miliona, a nematerijalni troškovi 3,2 miliona dinara.
I laicima koji sa knjigovodstvom nemaju baš nikakve veze jasno je da je to nemoguće. Ako je u bilansu uspeha za 2022. stajalo da su poslovni prihodi bili 74,2 miliona, kako je moguće da u bilansu za 2023. piše da su prethodne, dakle 2022. bili deset puta manji, samo 7,3 miliona. I tako iz godine u godinu. I niko od nadležnih nije uočio da Aleksandra Popović, kao vlasnica i Zvonko Popović, kao zakonski zastupnik HRD pro konsaltinga, svake godine praktično Agenciji za privredne registre dostavljaju bukvalno isti dokument, samo menjaju na njemu datume.
U ovakvim, najblaže rečeno, prilično neurednim bilansima bilo bi prilično teško utvrditi za šta je konkretno firma trošila novac koji joj je uplaćivan za „konsultantske usluge“. Biće da je to bio i cilj, jer ga je vlasnica Aleksandra Popović, po svemu sudeći, trošila tako što je poslovnu karticu HRD pro konsaltinga, koja služi za plaćanje troškova reprezentacije, koristila i za šoping, uglavnom da bi pazarila najluksuzniju robu po svetskim metropolama, od Pariza do Dubaija, pa i u radnjama najskupljih modnih brendova kao što su Luj Viton, Dolče Gabana…
Kada bi neko od nadležnih hteo da proveri, lako bi mogao da ustanovi da je od avgusta 2021. do marta prošle godine svakog meseca za takve kupovine trošila bar 5.000, a ponekad čak i 20.000 evra. A zvanično iskazana neto dobit njene firme za 2023. bila je nepunih 28.600 evra, s tim što ona nije ni raspoređena. Šta tek reći za ukupne izdatke za zarade, koji su manji od 1,8 milion dinara ili oko 15.300 evra za celu godinu i to bruto.
Ceo tekst pročitajte na portalu Radar.
Ana Brnabić: Pre nas bila propast, šta smo mi pokvarili?
Tipično za odlazeću garnituru: otimačina čega se dohvate!
svi ovi i slični ići će na sud kad SNS politička kuga siđe sa vlasti.
puuummpppaaajjjjjjjjjjjjjjjjj
Zvonko je tata 🤣