Srbija

01.09.2022. 13:05

Autor: Olivera Bojić

Rast BDP-a u drugom kvartalu 3,9 odsto

Foto: Nova ekonomija/Paola Felix Meza

Srbija

01.09.2022. 13:05

Bruto domaći proizvod porastao je 3,9 odsto u drugom kvartalu ove godine, u odnosu na isti period prethodne godine, objavila je Narodna banka Srbije (NBS).

To je nezanatno niže od fleš ocene međugodišnjeg rasta koja je iznosila 4 odsto, navodi NBS.

U drugom kvartalu ove godine, u odnosu na isti period prethodne godine, značajan realni rast bruto dodate vrednosti (BDP) zabeležen je u sektoru trgovine na veliko i malo i popravke motornih vozila, saobraćaja i skladištenja i usluga smeštaja i ishrane (8,4 odsto) i sektoru industrije i snabdevanja vodom i upravljanja otpadnim vodama (4,6 odsto), pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku, posmatrano po delatnostima,

NJEGOVO VELIČANSTVO BDP – DA LI DA MU SE KLANJAMO?

Realni pad bruto dodate vrednosti zabeležen je u sektoru građevinarstva (7,6 odsto) i sektoru poljoprivrede, šumarstva i ribarstva (5,4 odsto).

Promet u trgovini na malo je u julu 2022, u odnosu na isti mesec prethodne godine, realno porastao za četiri odsto, dok je realni rast u periodu januar–jul iznosio 7,8 odsto međugodišnje.

BDP PORASTAO SVEGA 3,5 PUTA OD 2000. GODINE

Robni izvoz je u julu porastao za 19,7 odsto međugodišnje, a robni uvoz za 16,1 odsto međugodišnje. U okviru robnog izvoza, nastavljen je rast izvoza prerađivačke industrije, uz rast izvoza rudarstva, dok je rast robnog uvoza i dalje vođen pre svega uvozom energenata, uz visok uvoz industrijskih sirovina, objavljeno je na sajtu NBS.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Tema:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.