Srbija

06.11.2024. 14:51

Beta

Autor: Nova Ekonomija

Realni rast BDP-a u Srbiji za devet meseci veći 3,9 odsto u odnosu na isti period prošle godine

Foto: Nova ekonomija/Paola Felix Meza

Srbija

06.11.2024. 14:51

Realni rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) za prvih devet meseci ove godine u Srbiji međugodišnje iznosi oko 3,9 odsto, navedeno je u novom broju časopisa Makroekonomske analize i trendovi (MAT).

Prva procena realnog međugodišneg rasta BDP-a Republičkog zavoda za statistiku Srbije za treće tromesečje je oko 3,1 odsto.

Industrijska proizvodnja je u tom periodu uvećana 2,8 odsto, u samom septembru zabeležen je međugodišnji rast proizvodnje od 4,6 odsto.

„Trend industrijske proizvodnje je i dalje na rastućoj putanji, uprkos negativnim rizicima koji dolaze od kretanja kod najvažnijih trgovinskih partnera iz evrozone“, naveli su strunjaci MAT-a.

Dodaje se da je u septembru, treći mesec zaredom, uvećana vrednost spoljnotrgovinske razmene, pri čemu je trend robnog izvoza stagnirao, a uvoza rastao, što je uvećalo deficit.

U periodu od početka godine, u budžetu Republike ostvaren je suficit od 18,8 milijardi dinara, što je u poređenju sa istim periodom prethodne godine bolji fiskalni rezultat za 32,2 milijarde dinara.

Sa usporavanjem inflacije međugodišnji rast realnog prometa se tokom prethodnihdvanaest meseci vratio u pozitivnu zonu i sada se održava na nivou koji je za oko pet odsto iznad prošlogodišnjeg proseka.

Srbija je i u avgustu i u septembru ove godine imala veću međugodišnju inflaciju od proseka Evropske unije, a manju samo od jedne članice Unije, prenosi Beta.

U avgustu i septembru međugodišnja inflacija je bila 4,4 odsto i 4,3 odsto u Srbiji, a 2,4 odsto i 2,1 odsto u EU.

Od 27 članica EU, samo Rumunija je imala veću međugodišnju inflaciju nego Srbija i u avgustu i u septembru – i to inflaciju od 5,3 odsto u avgustu i 4,8 odsto u septembru.

Sve manje radnika u Srbiji, uskoro će nedostajati čak 100.000 ljudi na tržištu rada

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.