U cilju reforme javne uprave podrazumeva se da izbor službenika javne uprave treba da bude transparentan i baziran na stručnosti, navode u Službi za upravljanje kadrovim, prenosi N1.
Iz te službe napominju da su te stavke precizirane uvođenjem Okvira kompetencija, kao i da proces jačanja profesionalnog i depolitizovanog javng sistema ima podršku Evropske unije i Saveta Evrope.
„Cilj uvođenja okvira kompetencije je, da da odgovor na pitanje šta državni službenik treba da zna i da ume da radi i na koji način treba da obavlja poslove radnog mesta, kako bi delotvorno, odnosno efikasno obavljao poslove radnog mesta“, kaže Dragana Janković iz Službe za upravljanje kadrovima.
S druge strane, šef misije Saveta Evrope u Beogradu Tobias Flesenkemper navodi da je važno ojačati poverenje građanja u državni sektor.
„Moramo graditi kompetencije državnih službenika u lokalnim sredinama. Takođe, važno je uspostaviti poverenje, profesionalan stav, ali i atmosferu funkcionisanja javnih usluga. Važno je obezbediti napredak zasnovan na zaslugama, pravilnom zapošljavanju i mogućnoti napredovanja u službi. To je ono šta treba da vide građani“, rekao je Tobias Flesenkemper.
Poslednjih nekoliko godina usvojen je niz zakonskih akata u tom procesu, pa su tako promenjeni i uslovi pod kojima može da se postane javni službenik, prenose Južne vesti.
Zakonom su uspostavljena i osnovna načela karijernog službeničkog sistema za zaposlene u organima autonomne pokrajine i jedinicama lokalne samouprave.
U okviru projekta koji je sprovodio Savet Evrope, u saradnji sa Stalnom konferencijom gradova i opština i Ministarstvom državne uprave i lokalne samouprave, aktivno učestvuje 50 opština.
U ukupnim aktivnostima projekta biće obuhvaćeno 170 gradova i opština u Srbiji, naglasio je Tobias Flesenkemper.
Napominje se da će proces selekcije kadrova pri zapošljavanju obuhvatati proveru opštih i posebnih funkcionalnosti kandidata, kao i njihovog ponašanja i sposobnost.
To uključuje, kako se naglašava i proveru orijentacije ka učenju i promenama, sposobnosti za zgradnju međuljudskih odnosa, digitalne pismenosti, savesnosti.
Na kraju, u okviru procedure selekcije sprovodi se intervju pred komisijom.
Sve promene trebalo bi da od sporih i nervoznih naprave službenike koji će svoje psolove obavljati brže i efikasnije.