Srbija

09.05.2016. 14:39

Fonet

Autor: Nova Ekonomija

Republika Srbija izdvojila 824 miliona dinara za rekonstrukciju Narodnog muzeja u Beogradu

Srbija

09.05.2016. 14:39

Ministarstvo kulture i informisanja saopštilo je da su Narodni muzej u Beogradu i građevinsko preduzeće Koto potpisali ugovor o izvođenju radova na restauraciji, sanaciji i adaptaciji najvažnijeg muzeja u našoj zemlji.

Time se, 13 godina od zatvaranja stalne postavke i pola veka od poslednje rekonstrukcije, otklanja svaka vrsta neizvesnosti i otvara novo poglavlje u istoriji najstarije muzejske ustanove u Srbiji, ističe se u saopštenju.

Ukupna vrednost ugovora je 824 miliona dinara, a celokupna suma neophodna za ovaj veliki poduhvat obezbeđena je iz budžeta Republike Srbije.

U saopštenju se navodi da je „obnova Narodnog muzeja prioritetan projekat Ministarstva kulture i informisanja i svetla obaveza države“.

„Ne samo prema svojim građanima i brojnim posetiocima iz inostranstva nego i prema generacijama kulturnih poslenika iz naše prošlosti koji su svoj trud, znanje i talenat uložili u stvaranje i očuvanje zbirki Narodnog muzeja“, ističe Ministarstvo.

Ovaj veliki infrastrukturni zahvat, u kome će učestvovati još tri domaće firme „Termoinženjering“, „TVI“ i „Topvud“, podrazumeva obimne građevinsko-zanatske radove, zamenu dotrajalih instalacija, uvođenje novih savremenih sistema, sanaciju i adaptaciju krovnih površina i svih prostorija namenjenih smeštaju i prezentaciji kulturnih dobara.

Zdanje Narodnog muzeja će, po završetku radova, u potpunosti odgovarati najsavremenijim muzeološkim standardima, najavljuje se u saopštenju.

Muzej će, uz novu postavku na kojoj se uveliko radi, ponovo postati mesto susreta, kreativnosti, kritike i dijaloga, učenja i uživanja, navodi se u saopštenju.

Narodni muzej je osnovan 1844. godine ukazom ministra prosvete Jovana Sterije Popovića.

Sadašnja zgrada u kojoj se Muzej nalazi izgrađena je 1903. godine za potrebe smeštaja Uprave fondova. Muzej poseduje zbirku sa više od 400.000 najvrednijih umetničkih, istorijskih i arheoloških eksponata.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.