Vesti iz zemlje

02.02.2024. 09:19

RTS

Autor: Čedomir Savković

RHE „Bistirica“ koštaće preko milijardu evra, duplo više od prvobitne procene

Foto: Nova ekonomija/Čedomir Savković/Jezero RHE Zaovine

Reverzibilna hidroelektrana (RHE) na Bistrici, o čijoj se gradnji govori već godinama, mogla bi da bude „na mreži“ do 2031. godine. U Ministarstvu rudarstva i energetike kažu da je taj projekat sada procenjen na preko milijardu evra, duplo više u odnosu na ranije procene.

Kako prenosi Radio-televizija Srbije (RTS), u Vladi Srbije kažu da se o finansiranju projekta pregovora sa Japanskom agencijom za međunarodnu saradnju (JICA), a da Studija izvodljivosti „objektivno prikazuje troškove“, koji su znatno veće od procene iz prošle decenije.

„Ona je pokazala da će projekt koštati oko milijardu evra. Pokazala je sve koristi i sagledala sve troškove. Prethodna studija datira još iz 2013. godine, i ona nije bila adekvatna da nam da kompletnu sliku, i kompleksnost i promene koje su se desile na tržištu i u građevinarstvu“, kaže ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.

Prema njenim rečima,  cilj je da gradnja počne već naredne godine, naravno i da obezbedimo finansiranje

Reverzibilna hidroelektrana „Bistrica“ jedan je od ključnih projekata za energetski sistem Srbije, trebalo bi da obezbedi stabilno snadbevanje i zaradu, a povećaće i udeo obnovljive energije, kažu nadležni.

Na reci Bistrici već postoji hidrolektrana, mala, snage 104 megavata, a nova RHE trebalo bi da se nalazi pet kilometara dalje, sa četiri agregata, šest i po puta većeg kapaciteta.

Nova elektrana uključuje i izgradnju novog akumulacionog jezera.

V. D. generalnog direktora EPS-a Dušan Živković navodi da su završeni idejni projekt i studija opravdanosti, i da je u toku izrada prostorne dokumentacije koja treba da stvori uslove za izgradnju projekta, kao i Studija uticaja na životnu sredinu, čiji završetak se očekuje u drugoj polovini godine, u septembru ili oktobru.

Šta je reverzibilna hidroelektrana?

Reverzibilno hidroelektrana znači dvosmerno menjanje toka snage, odnosno pumpanje vode iz donjeg u gornje jezero i obrnuto, čime se otvara mogućnost upravljanja proizvodnjom.

Iz donjeg jezera voda se pumpa u gornje kada je struja jeftina. Iz gornjeg jezera voda se kasnije koristi za proizvodnju struje, kada je ona skuplja i na taj način se ostvaruje zarada.

Uskoro izrada Prostornog plana za RHE Bistrica

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.