Zbog štrajka beogradskih centara za socijalni rad, brojni roditelji koji su dobili prvo dete posle 24. februara ove godine nisu primili roditeljski dodatak od pola miliona dinara koji im po zakonu pripada. Pošto obustava rada u većini filijala još uvek traje – pitanje je kada će ga i dobiti, piše nedeljnik Vreme.
Naime, iako široj javnosti to nije poznato, većina beogradskih centara za socijalni rad stupila je u štrajk krajem februara, i on traje i danas. I kakve to veze ima sa roditeljima i sa naknadama za porodilje, koje se dobijaju od države?
Ispostaviće se, da i te kako ima veze. Pogotovo kada birokratija u ovoj zemlji zablista punim sjajem, sažeta u rečenici: „Fali vam jedan papir“!
„Sve uplate će leći u roku od dva meseca“
Nakon rođenja deteta u GAK Narodni front, novinar Vremena dobio je obaveštenje da se pojavi u toj instituciji u 11 ujutru narednog dana.
Zajedno sa još bar dvadesetak očeva, upućen je u kancelariju ispred koje je bio poduži red. Iz kancelarije je izašla medicinska sestra, podelila zaštitne maske koje prisutni moraju da nose zbog virusa koji vladaju i zabrane poseta koje su u ovoj instituciji proglašene još u januaru ove godine.
Red se brzo smanjivao i nakon 15-20 minuta, novinar se našao u kancelariji gde mu je uručen papir na dve strane i gde je obavešten o pravima nakon rođenja deteta. U njih spadaju nekoliko isplata, a najvažnija je ona od pola miliona dinara. Gospođa koja radi na tome, saopštila mu je da će sve uplate primiti najkasnije u roku od dva meseca.
Pojašnjeno mu je i da mora da ispuni obrasce i da ih odnese u zgradu Gradske uprave, u Ulici kraljice Marije. To je i uradio. Zaposlena u toj instituciji mu je rekla da je sa prijavom sve u redu, kao i da će prvo dobiti rešenje na kućnu adresu, a da će novac „leći“ za dva meseca na namenski otvoren račun u Poštanskoj štedionici, i da ga može podići u bilo kojoj filijali te banke ili Pošte Srbije.
Iako se isplate od pola miliona dinara niko ne bi odrekao, zbog brojnih obaveza oko bebe, roditelji nisu mnogo razmišljali o njoj tokom naredna dva meseca. Međutim, kada je prošlo 60 dana, autorova supruga je otišla do Pošte koja se nalazi u haustoru zgrade i upitala na šalteru da li možda ima uplatu na računu. Rekli su joj da nema, kao i da se raspita dalje o razlozima kašnjena kod matične institucije, odnosno Gradske uprave.
Tako su i uradili. Novinar je zato krenuo ka kancelariji gde jepredao prijavu. Pre svega, zanimalo ga je da li je negde pogrešio u popunjavanju dokumenata, kao i da li je eventualno zbog toga došlo do kašnjenja.
Nije ni pomišlja da bi problem mogao da se krije u nekoj državnoj instituciji, jer su svi parovi koje poznajeju, a koji su dobili decu nekoliko meseci pre njih, podigli novac bez ikakvog problema.
Svi su rekli isto: „Dobijate prvo sms poruku od eUprave, zatim rešenje u poštansko sanduče i nakon toga idete po novac u najbližu filijalu Pošte. Nećete imati nikakvih problema“.
Ispostavilo se da su baš pogrešili.
Ceo tekst pročitajte na portalu Vreme.
Veći iznos roditeljskog dodatka i za decu rođenu od početka ove godine