Vesti iz zemlje

24.01.2024. 13:05

Nova ekonomija

Autor: Nevena Petaković

Rok za zamenu oružnih listova 5. mart, teško da će biti produžen

Policijski automobil Foto: Nova ekonomija

Vlasnici oružja koji nisu završili „preregistraciju“, odnosno zamenu oružnih listova, to mogu da urade najdalje do 5. marta ove godine. To je datum do kog svi vlasnici oružja koji nisu zamenili stare oružne isprave novim, moraju da podnesu zahtev za to. Iako su ovi rokovi u nekoliko navrata produžavani, novo produženje roka, prema oceni Duška Ilića iz Nacionalne asocijacije za oružje Srbije (NAOS), nije realno jer teško da ima vremena za to.

Da bi se rok produžio moraju da se usvoje izmene zakona o oružju i municiji koje predviđaju produženje roka.

„Dok se formira Vlada, dok se formira Parlament, dok neko to predloži, dok uđe u proceduru, teško da će da ima vremena da se produži“, kaže Ilić za Novu ekonomiju, dodajući da su vlasnici oružja koji nisu uradili tzv. „preregistraciju“, odnosno zamenu isprava, u obavezi da se što pre jave referentu za oružje i da uđu postupak zamene isprava o oružju.

Zakonom o oružju i municiji iz 2015. godine promenjeni su uslovi za posedovanje i držanje oružja, odnosno uslovi koje mora da ispuni fizičko lice da bi moglo da nabavi i drži vatreno oružje.

Primena zakona je počela godinu dana kasnije, a vlasnicima oružja je dat rok od tri godine da papirne oružne isprave zamene za biometrijske. Taj rok je, međutim, više puta prolongiran, jer se obavezi da stare isprave zamene novim, biometrijskim, odazvao mali broj vlasnika oružja. Poslednja izmena zakona kojom je produžen rok za zamenu oružnih listova usvojena je u februaru 2022. godine, kada je vlasnicima oružja dat novi rok za zamenu isprava – 5. mart 2024. godine.

Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) nije odgovorilo na pitanje Nove ekonomije da li će biti produžen rok za zamenu oružnih listova, ali ni na pitanje u kojoj su fazi izmene i dopune Zakona o oružju i municiji koje su najavljene u maju ove godine ubistava u beogradskoj školi „Vladislav Ribnikar i u Mladenovcu.

„Svi vlasnici oružja koji nisu zamenili oružne listove u obavezi su da do 5. marta podnesu zahtev za zamenu isprava – to mogu da stignu, a kada će taj proces da se završi nije bitno, bitno je da se na vreme podnese zahtev, a oni koji ne budu podneli zahtev u tom roku – zakon kaže da je to lice u prekršaju, biće mu verovatno oduzeto oružje i podneta prekršajna prijava, gde je kazna od 5 do 150.000 dinara“, rekao je Ilić.

Ilić je poručio i da je problem što su na snazi mere koje je Vlada propisala kroz zaključak donet u maju, između ostalog, da se ne izdaju oružni listovi za oružje za ličnu bezbednost, a postoji i instrukcija da se oružje za ličnu bezbednost (pištolji, revolveri) smanji za 90 odsto.

Zamena oružnih listova: Složen, nejasan i skup proces

Vlada Srbije je početkom maja, nakon ubistava u beogradskoj školi „Vladislav Ribnikar i u Mladenovcu, donela zaključak u kojem je predvidela meru moratorijuma na izdavanje dozvola za držanje i nošenje kratkog vatrenog oružja (odobrenja za nabavku oružja, oružnih listova i dr.) na dve godine, s tim što je krajem oktobra vlada uvela izuzetak za aktivne sportske strelce sa važećom takmičarskom legitimacijom izdatom od strane nacionalnog granskog sportskog saveza nadležnog za sportsko streljaštvo i pravna lica i preduzetnike koji vrše poslove privatnog obezbeđenja, odnosno samozaštitnu delatnost, sa oružjem.

Izmenama donetim u oktobru Vlada je predvidela i da se ovaj moratorijum ne primenjuje na privredna društva iz grupacije Odbrambena industrija Srbije i nacionalne granske sportske saveze nadležne za sportsko streljaštvo.

Izmenjen je i deo u kojem se Ministarstvu unutrašnjih poslova nalaže da preduzme sve mere iz svoje nadležnosti s ciljem da se obezbedi moratorijum na izdavanje dozvola za držanje i nošenje lovačkog oružja, na dve godine. Krajem oktobra ova mera je ublažena, odnosno je predviđen je izuzetak za lica sa važećom godišnjom lovnom kartom ministarstva nadležnog za oblast lovstva.

Osim ovih mera, zaključkom je naloženo Ministarstvu unutrašnjih poslova da hitno pripremi izmene i dopune Zakona o oružju i municiji kojima bi se pooštrili uslovi za držanje i nošenje kratkog vatrenog oružja – a za one koji ne ispunjavaju pooštrene uslove predvideti obavezan otkup oružja, sve s ciljem da se broj kratkog vatrenog oružja u posedu pravnih i fizičkih lica smanji za 90 odsto.

Duško Ilić je naveo da se “nešto radi” na izmenama Zakona o oružju u municiji, podsetivši da je u zaključcima kao jedna od mera predviđeno da se naloži MUP-u da pripremi izmene zakona o oružju i municiji, a da Ministarstvo pravde pripremi izmeni i dopune zakona o krivičnom postupku da se smanji odgovornosti maloletnih lica na 12 godina – ali da još uvek ničega nema.

Komentarišući smanjenje kratkog vatrenog oružja u posedu pravnih i fizičkih lica za 90 odsto, Ilić smatra da je mera isihitrena i da je dosta ljudi ogorčeno zbog toga.

„Nabavili su oružje po zakonu koji važi, a pritom nisu učinili nikakvo krivično delo, nikakav prekršaj, ništa što ih čini nepodobnim za dalje držanje oružja“, rekao je Ilić ukazujući da se krivična dela koje se vrše oružjem, uglavnom vrše nelegalnim oružjem.

On objašnjava da bi smanjenje za 90 odsto oružja za lični bezbednost, značilo da ako imamo u nekom mestu 1.000 komada oružja za ličnu bezbednost, samo će 100 da ostane po tom kriterijumi – a ostalih 900 će morati da bude „da li oduzeto, da li predato“.

On je rekao da su mere predviđene u zaključku posebno pogodile privrednike koji su u toj oblasti trgovine i proizvodnje oružja, kao i da su tri sajamske manifestacije odložene (Sajam lova i ribolova u Nišu, Sajam lova, ribolova i lovnog turizma u Kragujevcu, 55. Sajam lova i ribolova u Novom Sadu), te da je velika šteta pričinjena i turizmu.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Tema:

Komentari(4)

  1. Trideset godina posedujem oruzje o poklonu vrednos trihiljade dinara legalno i oruzani list ,sad treba da platim lov,polazem ,lekarsko itd koliko ce vec da kosta nekih tridesetak hiljada ,
    Zasto ne uradim samo lekarski da sam normalan i zdravog uma za to oruzje ,je ovo hoce drzava od nas legalne da nas rzoruza i napravi sutra neleglne gradjane koji ce da nabavljaju oruzje na crno sramota od strane nadleznih koji donose zakone je nerazmislju puno neke stvari .

  2. Bio sam učesnik dva rata, borac sam prve kategorije, vratio kompletno naoružanje koje mi je država dala. Ostavio lični pištolj koji sam od svoje bedne plate kupio u najvećoj krizi, jer sam živeo na Kosmetu zbog lične bezbednosti. I sad da bih taj isti pištolj zadržao, moram da dam dodatne pare državi i da idem na lekarske preglede, streljanu i kojekakve još gluposti. Kada sam branio državu i oblačio uniformu stavljajući glavu u torbu, niko mi ništa nije tražio a sada traže. E pa državo daću i taj poslednji komad, ali više na mene nemoj računati. Šta god da se desi, ruku ću da odsečem ali od mene više koristi nećeš imati. Hvala preCedniku što je ovakav zakon i proceduru izgurao, da ponizi sve nas koji smo krvarili kada je trebalo za ovu državu. Vidim ovih dana da je predato oružje čak iz policijskih stanica počelo da nestaje i da se krade. Ovo je neka država???
    Bruka, sramota, ćemer i jad!

  3. KOME ODGOVARA GOLORUKI NAROD?
    “Ishitrene odluke vlade u vezi razoružanja pristojnog gradjanstva su kontraproduktivne i neodmerene. To je samo uništavanje dostojanstva i sigurnosti mirnog gradjanstva.” Ovo su neke od rečenica koje se izjedna čuju u narodu, a na ovu temu.
    Desio nam se majski masakr u školi u Beogradu i Mladenovcu. Daleko bilo, i nedaj Bože nikom. Ali, dali treba kazniti čitav narod zbog te užasne tragedije. Postoji li neki drugačiji oblik preventive? Siguran sam da postoji, samo o tome bi bilo dobro da se izjasni tim iskusnih stručnjaka , a ne ja, ili neko ko, samo par sati posle masakra, napravi procenu da treba oduzeti 90% naoružanja od građanstva. Polazeći tom logikom, u saobraćaju je, po statistici, visok procenat nesreća. Hoće li to navesti vladu da donese odluku da se oduzme recimo 90% vozačkih dozvola.
    Posedovanje oružja za ličnu bezbednost je preventiva za zaštitu pre svega onoga što je najsvetije a to je pravo na samozaštitu života porodice, pa i lične imovine, a na kraju i ponosa. A atak na porodicu je atak na državu, ( podsetimo, porodica je osnovna ćelija društva). Ovako javno razoružavanje pogoduje samo kriminalcima koji će još smelije i bezobzirnije da nastupaju u nasilju i otimačini nad golorukim narodom. Ko prednjači u propagandi o razoružanju, i svakodnevno vrši pritisak na vladu ? Isključivo pripadnici nekih nevladinih organizacija i prozapadna sredstva propagande, kojima smeta i vojska i sve ono što je garant stabilnosti ove zemlje. Bojim se da ovim odlukama zabadamo sami sebi trn u zdravu petu. I kome zapravo najviše odgovara goloruki narod u ovoj našoj napaćenoj zemlji. Razmislite?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.