Vesti iz zemlje

14.07.2020. 10:28

Radio Slobodna Evropa

Autor: Nova Ekonomija

RSE: Suzavac iz devedesetih na protestima u Beogradu

Na protestima koji su u Beogradu počeli 7. jula zbog najave pooštravanja epidemioloških mera, policija je na demonstrante ispaljivala suzavac koji je proizveden devedesete godine, što je izazvalo uznemirenost i osude građana i ...

Nova ekonomija, Nikola Momčilović

Na protestima koji su u Beogradu počeli 7. jula zbog najave pooštravanja epidemioloških mera, policija je na demonstrante ispaljivala suzavac koji je proizveden devedesete godine, što je izazvalo uznemirenost i osude građana i pojedinih opozicionih stranaka, saznaje Radio Slobodna Evropa.

U rasterivanju okupljenih ispred zgrade Skupštine Srbije i okršajima sa grupama demonstranata u centru Beograda 7., 8. i 10. jula ispaljen je veliki broj patrona suzavca koje su se mogle ponaći na ulicama i po završetku višesatnih sukoba.

Reporteri Radija Slobodna Evropa (RSE) zabeležili su one sa oznakama „Metak 38mm MN-01 CS“.

„Metak 38 milimetara je standardni kalibar za puške koje vidite u rukama policajaca koji ih ispaljuju, a CS je oznaka nadraživca“, kaže vojni analitičar Aleksandar Radić.

Kao godine proizvodnje na nekim patronama je upisana 2012. godina, a neke su proizvedene pre trideset godina.

Ovaj tip patrone nalazi se u ponudi kompanije „Trayal“ iz Kruševca.

U tehničkim karakteristikama navodi se da je rok upotrebe suzavca pet godina, odnosno da ga je „najbolje upotrebiti“ u tom periodu.

Iz Trajala nisu odgovorili šta se dešava sa sastavom i njegovim efektima događa kada je rok prekoračen 25 godina.

Odgovori nisu stigli ni iz Ministarstva unutrašnjih poslova na pitanje da li toliko star suzavac može imati posledice po zdravlje ljudi.

„Pod uslovom da su stajala u magacinu u originalnom pakovanju, protokom vremena ova sredstva samo gube deo svoje snage“, rekao je direktor Instituta za opštu i fizičku hemiju Stevan Blagojević.

Prema navodima američkog državnog Centra za kontrolu bolesti i prevenciju, simptomi izlaganja suzavcu, uz suzenje i peckanje očiju i sluzokože, zamagljen vid, crvenilo, kašalj, otežano disanje i gušenje, mogu biti i opekotine ili osip na koži, a ponekad se javljaju i mučnina i povraćanje.

Dugotrajno izlaganje ili izlaganje velikoj dozi, posebno u zatvorenom okruženju, može izazvati ozbiljne efekte, upozorava američki centar.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.