Posle produžetka od 30 dana koje je Vlada Srbije dobila krajem februara, stigao je i novi produžetak na isti period, a sudeći prema izjavama nadležnih za ovo pitanje, rešenje za problem nije nađeno.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je sinoć rekao da ne veruje da će doći do odlaganja ovog puta, ali se direktor Srbijagasa Dušan Bajatović nadao produženju od tri meseca.
Danas je Vučić potvrdio da je iz SAD stigla informacija da je NIS-u odobreno produženje od 30 dana.
Nova Ekonomija je i ranije pisala o razvoju situacije sa kompanijom koja jedina prerađuje naftu i snabdeva najveći deo tržišta u Srbiji. Banke su krajem februara aktivirale kredite, ali su i morale da blokiraju transkacije NIS-a za plaćanja, tako da su neki korisnici bili u nemogućnosti da kupuju gorivo platnim karticama na njihovim pumpama.
Ranije je Janaf, kojim se vrši najveći deo uvoza nafte u Srbiju potpisala je ugovor sa Mol groupom za transport 2,1 miliona tona nafte do kraja 2025, a iz Mola su naveli da bi mogli da dupliraju isporuke naftnih derivata u Srbiju, ukoliko dođe do sankcija.
Iako je ruski Gasprom, kojem su i uvedene sankcije SAD, značajno smanjio udeo u NIS-u na 11 odsto, to ipak nije bilo dovoljno za američke vlasti da popuste.
SAD su 10. januara stavile NIS na listu sankcija zbog udela u vlasništvu ruske kompanije Gasprom njeft u cilju sprečavanja Rusije da prihode od energetike koristi za rat u Ukrajini.
Zvanični Beograd nije uveo sankcije Rusiji zbog napada na Ukrajinu, a zemlja je skoro u potpunosti zavisna od ruskog gasa. Udeo i NIS-u je 2008. godine prodat Gaspromu za 400 miliona evra.
Osim što ostaju otvorena pitanja poslovanja NIS-a u narednom periodu, kompanija se kotira i na Beogradskoj berzi, gde se u decembru i zadužila u obliku obveznica 1,87 milijardi dinara.
Sankcije NIS-u odložene u poslednjem trenutku