Srbija

09.05.2023. 19:00

Nova ekonomija

Autor: Nova ekonomija

Samo 11 odsto Srba smatra da su deo Srednje Evrope

Srbija

09.05.2023. 19:00

Ispitanicima iz deset zemalja srednjoevropskog regiona postavljeno je pitanje o tome kojem delu Evrope pripadaju njihove države.

Ponuđeni odgovori su bili: Istočna Evropa, Zapadna Evropa, Srednja Evropa i Balkan. U Hrvatskoj se 26 odsto ispitanika izjasnilo da su stanovnici Srednje Evrope, a u Srbiji je taj procenat znatno niži 11 odsto, navodi se u saopštenju austrijske kompanije za istraživanje CEPER. 

Istraživanje javnog mnjenja sprovedeno je u deset zemalja srednjoevropskog regiona: u Austriji, Bugarskoj, Hrvatskoj, Češkoj, Mađarskoj, Rumuniji, Srbiji, Slovačkoj, Sloveniji i Poljskoj.

Podaci su prikupljeni u periodu od 20. februara do 10. marta 2023. Istraživanje je sprovedeno telefonom (u Srbiji lično) sa 1000 ispitanika u svakoj zemlji.

Deo Evrope koji se nalazi između granica Nemačke i bivšeg Sovjetskog Saveza obično se naziva Srednjom Evropom  – bez obzira na to da li se stanovnici tog područja tako osećaju.

Većina ispitanika iz šest zemalja složila se da je Srednja Evropa njihov matični region i to: 77 odsto Austrijanaca, 68 odsto Čeha, 65 odsto Slovaka, 63 odsto Poljaka, 55 odsto Mađara i 52 odsto Slovenaca.

U Srbiji je 75 odsto, u Bugarskoj 50 odsto  i u Hrvatskoj 36 odsto ispitanika svoju zemlju označilo kao deo Balkana.

Kada se radi o Srbiji, 9 odsto ispitanika je svoju zemlju označilo kao deo Istočne Evrope, a 4 odsto  kao deo Zapadne Evrope.

Od svih zemalja koje su obuhvaćene istraživanjem (a to su Austrija, Češka, Slovačka, Poljska, Mađarska, Slovenija, Hrvatska, Srbija, Rumunija i Bugarska), najviše ispitanika iz Hrvatske smatra da njihova zemlja pripada Zapadnoj Evropi, njih 22 odsto.

Uprkos tome što u većini postkomunističkih zemalja postoji izražena percepcija o Austriji kao zapadnoj državi, 77 odsto  Austrijaca identifikovalo je svoju zemlju kao srednjoevropsku, a kao zapadnoevropsku samo 13 odsto.

Samo je u Rumuniji većina ispitanika izabrala Istočnu Evropu (57 odsto) kao region sa kojim najviše identifikuju svoju zemlju.

Interesantno je da 8 odsto ispitanika iz Mađarske smatra da njihova zemlja pripada Balkanu i veruje da je njihova zemlja kapija Balkana.

Međutim, čak 28 odstoSlovenaca smatra da njihova zemlja pripada prevashodno Balkanu, što se može povezati sa činjenicom da je Slovenija bila deo nekadašnje Jugoslavije.

Kako se krećemo od istoka ka zapadu ili od juga ka severu, asocijacija na Srednju Evropu se postepeno povećava. Kao rezultat toga, nije pogrešno da se zemlje članice EU istočno od Nemačke i dalje nazivaju Srednjom Evropom.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.