Srbija

11.02.2019. 11:40

Nova ekonomija

Autor: Nova Ekonomija

SANU i Univerzitet u Beogradu traže da im se vrati imovina zadužbina

Srbija

11.02.2019. 11:40

Veliki broj najlepših zgrada u centralnim opštinama Beograda je imovina zadužbina koje BU i SANU traže da budu vraćane. Svojevremeno je samo Univerzitetu u Srbiji ostavljeno na brigu 77 zadužbina i 11 fondova, čija je imovina do Drugog svetskog rata vredela milijardu dolara. 

To ga je tada svrstavalo među tri najbogatija u Evropi.

Verujući da je za napredak Srbije najvažnije da ulaže u nauku, Luka Ćelović Trebinac, jedan od najbogatijih trgovaca, ostavio je svoje bogatstvo Velikoj školi i tako postao njen najveći dobrotvor. „Vrednost njegove zadužbine od 30 miliona dinara činila je gotovo polovinu ukupne ostavštine svih drugih donatora.“

Najreprezentativnije zadužbinsko zdanje je palata kapetana Miše Anastasijevića u kojoj je Beogradski univerzitet ostao do danas.

Kralj Aleksandar Karađorđević poklonio je zgradu za studentski dom koji je to idanas, kralj Milan je darovao Botaničku baštu „Jevremovac“, a kraljica Natalija Obrenović 9.000 hektara borove i hrastove šume na području Majdanpeka i Kučeva, kao i dva rudnika zlata.
————————————————————————————-
PROČITAJTE JOŠ:
————————————————————————————-

Među univerzitetskim legatima dragov+cene su arheološke(Vasić-Hajdova), numizmatičke(Vajfertova) i umetničke(Vujićeva) zbirke, raritetne knjige i herbar, kao i vredni književni fondovi.

SANU želi da vrati nekretnine šest zadužbina i tri fonda, koje se nalaze na Starom gradu, Vračaru, Savskom vencu i Voždovcu.
 
Među njima je spomen-kuća akademika Jovana Cvijića, koja je sada muzej.

Matica srpska potražuje imovinu gotovo na celoj teritoriji Vojvodine: 15 zadužbina, među kojima je najveća Jovana i Marije Trandafil, Bogdana Dunđerskog, dr Miloša Bakšana, porodice Lotić i drugih dobrotvoraca. 

Na spisku su hiljade metara kvadratnih, desetine stavnova, desetak zgrada, mnogobrojne kuće i nekoliko dvoraca.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.