Srbija

09.12.2016. 14:37

Autor: Nova Ekonomija

Savet Evrope pozvao Srbiju da usvoji zakon o staroj deviznoj štednji

Srbija

09.12.2016. 14:37

Komitet ministara Saveta Evrope pozvao je Srbiju da u predviđenom roku usvoji zakon kojim bi se regulisalo izvršenje presude Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu o isplati stare devizne štednje, navodi agencija Beta.

Komitet je primetio, kao i u ranijim odlukama, da srpske vlasti pripremaju nacrt zakona o obeštećenju štediša koji će omogućiti povraćaj stare devizne štednje pod istim uslovima kao i državljanima Srbije koji su imali takve ušteđevine u domaćim filijalama srpskih banaka, saopštio je Savet Evrope.

Savet Evrope je konstatovao uveravanje srpskih vlasti da će revidirani nacrt zakona biti usvojen do kraja decembra ili najkasnije početkom 2017. godine.

U odluci se navodi da je Komitet ministara snažno pozvao Srbiju da usvoji nacrt zakona u najavljenom roku.

Komitet će ponovo razmatrati dokle je Srbija stigla u izvršenju presude Ališić i drugi protiv Srbije i Slovenije (slučaj stare devizne štednje) na sastanku u martu 2017. godine. U slučaju da Srbije do tada ne usvoji nacrt zakona o obeštećenju štediša, Savet Evrope će pripremiti privremenu rezoluciju o neizvršenju ove presude.

Srbija je krajem oktobra Savetu Evrope dostavila novi akcioni plan u kojem se navodi da će se nacrt zakona o obeštećenju štediša naći u skupštinskoj proceduri krajem decembra ili početkom januara sledeće godine.

Evropski sud za ljudska prava presudio je da su Srbija i Slovenija dužne da štedišama vrate staru deviznu ušteđevinu deponovanu u nekadašnjoj Ljubljanskoj banci i beogradskoj Invest banci pod istim uslovima koju su važili za njihove državljane.

Prema procenama udruženja štediša, Srbija će na ime stare devizne štednje morati da isplati više od 200 miliona evra.

Presuda Evropskog suda za ljudska prava je postala pravosnažna u julu 2014. godine.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.