Srbija

07.11.2016. 09:58

Beta

Autor: Nova Ekonomija

Savez pčelarskih organizacija Srbije gradi fabriku meda u Rači

Srbija

07.11.2016. 09:58

Savez pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) odlučio je da pogon za otkup i plasman meda bude izgrađen u opštini Rača, jer je ta opština ponudila najveću pomoć pčelarima za njegovu izgradnju, saopštio je Savez.

Izvršni odbor SPOS ocenio je ponudu opštine Rače kao najbolju u odnosu na ponude opština koje su bile u najužem izboru – Srbobrana, Ćuprije, Surdulice i Malog Zvornika. 

Po navodima SPOS, opština Rača pomoći će izgradnju fabrika meda sa 30 miliona dinara, kompletnom infrastrukturom, čija je vrednost između 80.000 i 100.000 evra, kao i placem, koji će ući u osnivački kapital fabrike. 

Na poziv pčelara gradovima i opštinama da dostave konkretne predloge pomoći za izgradnju pogona meda prijavile su se 32 lokalne samouprave. Predračunska vrednost pokazuje da će za izgradnju i opremanje objekta biti potrebno oko 650.000 evra. 

Predsednik Saveza pčelarskih organizacije Srbije Rodoljub Živanović ranije je rekao agenciji Beta da bi gradnja fabrike meda trebalo da počne naredne godine. 

„Pogon ćemo graditi sopstvenim sredstvima i zbog toga će biti rađen po fazama, onako kako nam sredstva budu pristizala“, rekao je Živanović. 

On je kazao da pčelari nameravaju da izgrade sopstvenu fabriku za pakovanje i plasman meda, da više niko ne bi mogao da ih ucenjuje. 

„Ove godine su pojedini otkupljivači med od suncokreta plaćali pčelarima samo 1,5 evra po kilogramu, iako je realna cena bila 2,1 evro“ rekao je Živanović i dodao da su pčelari primorani da prodaju med po niskoj ceni, jer je godina bila veoma loša, a novac im je hitno potreban da bi sačuvali proizvodnju i „uzimali“ pčele.

Po procenama SPOS-a, ova godina bila je najgora za pčelare u poslednjih osam decenija zato što je usled nepovoljnih vremenskih uslova proizvedeno samo 1.100 tona meda, što je oko pet puta manje od godišnjeg proseka. 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.