Srbija

03.05.2018. 10:28

N1

Autor: Nova Ekonomija

Savić: Zapadni Balkan najzaostaliji deo Evrope, ali ima potencijale

Srbija

03.05.2018. 10:28

Predsednik Saveta guvernera Narodne banke Srbije Nebojša Savić izjavio je u Novom danu TV N1 da je saradnja u regionu od velike važnosti kako bi ovaj prostor postao konkurentniji. Sekretar Udruženja za trgovinu Privredne komore Srbije Žarko Malinović kaže da su privrednici u regionu ukazali na probleme, i da je na političarima da ih sada rešavaju.

Profesor Savić podseća da je Zapadni Balkan najzaostaliji deo Evrope, ali da ima dobre potencijale koji nisu iskorišćeni.

Region stoga, kako kaže, mora da napravi dobru poslovnu klimu kako bi uspeo da zadrži investitore koji su već prisutni i privuče nove. Pod dobrom poslovnom klimom podrazumeva se razvoj institucija, pravni sistem i poštovanje zakona, što je rak rana celog regiona, objašnjava Savić.

Pored toga, važno je razvijati infrastrukturu, informaciono-komunikacione tehnologije i obrazovanje, jer će investitori dolaziti ako imaju kvalitetne ljude, ističe on.

Savić podseća da rutinski poslovi nestaju, a nastaju nova radna mesta koja zahtevaju nova znanja. Zato, kako kaže, obrazovni sistem mora da bude u funkciji rasta i razvoja, jer su najkvalitetniji proizvodi oni koji „imaju” mnogo znanja.

„Mi nismo radoholičari, ali nas je život naterao da budemo kreativni“, ocenio je Savić i poručio da se fokus razvoja mora usmeriti ka IT sektoru i stvaranju kvalitetnijih proizvoda. Zato su, dodaje on, Srbiji neophodni klasteri koji bi podrazumevali organizaciju svih subjekata u društvu zainteresovanih za razvoj jednog proizvoda.

Savić kaže i da politička atmosfera svakako utiče na razvoj regionalne privrede, ali da je važno shvatiti da ekonomija mora da pobedi. Suština svih političkih kampanja je veći rast BDP-a, i ekonomisti su tu da daju podršku, a političari da ne prave prepreke, poručio je on.
Privreda ukazala na probleme, političari da rade svoj posao.

Gost Novog dana bio je i sekretar Udruženja za trgovinu Privredne komore Srbije Žarko Malinović koji je rekao da je važno smanjiti birokratiju i necarinske barijere kako bi se olakšala trgovina u regionu.

Kolika je važnost regionalne trgovine pokazuje podatak da Srbija izveze više u BiH nego u Kinu, Rusiju i Ameriku zajedno, a da se uprkos tome dešava da zemlje regiona svoje proizvode koji ispunjavaju određene standarde bez problema izvoze u EU, a da u međusobnoj razmeni nailaze na prepreke.

„Očekujemo od političara da se bave svojim poslom i to rešavaju. Jasno smo stavili do znanja koji su to dokumenti, i vidimo da se te mere u Srbiji implementiraju. Nikada nećete zaštititi svoju privredu restrikcijom, možete samo ako je učinite konkurentnijom“, istakao je Malinović.

Kaže i da su zemlje u regionu pojedinačno mala tržišta koja nisu interesantna stranim investitorima, osim ako se ne udruže. Region bi, dodaje on, zajednički na trećim tržištima mogao da nastupa sa prehrambenim proizvodima, a ohrabruje i rast kreativne industrije.

„Kada govorimo o ljudima, imamo bezbroj primera gde su male startap kompanije napravile vrhunske rezultate. Problem je odliv mozgova, a s druge strane, problem je nedostatak radne snage u tim sektorima“, naveo je Malinović i istakao da se različiti sektori moraju uvezati kako bismo sve manje izvozili sirovine, a sve više kvalitetne finalne proizvode.

Kao primer je naveo svoj sastanak sa predstavnicima italijanske konditorske grupe Ferero, kojima je poklonio čokoladiranu šljivu. Predstavnik Ferera ga je upitao šta je to, a kada mu je objasnio da je reč o šljivi u čokoladi, njegov sagovornik je odmah rekao kako bi mogli da je pune Nutelom.

„Dobro bi bilo da proizvodimo takve finalne proizvode, da napravimo zajednički finalni proizvod“, istakao je Malinović.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.