Za sva velika javna preduzeća postoje zainteresovani kupci, ali prioritet će imati oni koji imaju jasan plan za održavanje proizvodnje, kaže Željko Sertić.
Govoreći o ekonomskim merama Vlade, ministar privrede kaže i da sve što se predviđa u rebalansu budžeta za cilj ima da oživi privredu.
„Sa stanovišta privrede nama je važno da mere za rebalans budžeta koje bi sutra trebalo da predstavi ministar finansija, budu dobro izbalansirane. U delu koji se odnosi na smanjenje plata i penzije, bitno je da manje utiču na kupovnu moć naših sugrađana i penzionera. S druge strane bitno nam je da razgovaramo o merama na prihodovanoj strani budžeta“, kaže Sertić.
Prema njegovim rečima, veoma je važno i da se razgovara o merama koje bi mogle da se učine na prihodovnoj strani budžeta „koja je jednako važna poput rashodovne“.
„Sve ove biće usmerene ka oživljavanju privrede. Za privrednu aktivnost dobro je da ove mere budu izbalansirane, takođe, dobro je da imamo povoljne razgovore sa MMF-om, i sa Svetskom bankom i to ne treba da radimo zbog nekog drugog već moramo da radimo radi nas samih. Ako dobijemo bolji kvalitetniji kreditni rejting, moći ćemo da povlacimo kredite sa nižim kamatnim stopama, da razdužujemo skupe kredite koje smo uzimali u prethodnom periodu, da u budžetu izdvojimo više sredstava za nove politike koje kod nas nisu bile popularne“, rekao je Sertić.
Na pitanje da li ima političku podršku za sprovođenje poteza kada je reč o preduzećima u restrukturiranju, Sertić kaže da nema spora i podseća da je usvajanjem zakona o privatizaciji i stečaju određen 31. decembar 2015. kao krajnji rok za privatizaciju preduzeća, dodavši da u većoj ili manjoj meri postoji interesovanje partnera za sva preduzeća.
„Razgovara se, postoje radne grupe koje vode pregovore, mi imamo za sva ta preduzeća zainteresovana lica, u većoj ili manjoj meri. Takođe, i Vlada čini određene korake da pridobije nove investitore. Postoje neka preduzeća tog velikog kalibra koja prosto više nisu interesantna tržištu i veoma je teško voditi pregovore, zato kažem da je nama u interesu da u okviru relanih okolnosti učinimo sve što je moguće“, kaže on.
Kako je rekao, nije jednostavna situacija, ali on je, uprkos tome, optimista da za najveće sisteme mogu da se obezbede dobri strateški partneri koji će omogućiti da se život u Srbiji ekonomski podigne, a zatim da počne sa uspostavljanjem novih načina funkcionisanja koji će omogućiti daleko veći priliv u budžet Srbije.
imaju „izgradjene instrumente“ za bacanje prasine u oci… pa sta je tu cudno, zakon ponude i potraznje ? Neka oni i dalje ubedjuju ljude kako je to lepo raditi za 23000 din mesecno.