Srbija

12.03.2015. 13:05

Blic

Autor: Nova Ekonomija

Sindikati: U Kragujevcu bez posla ostaje 3.000 ljudi

Srbija

12.03.2015. 13:05

U centru Šumadije do kraja godine bez radnih mesta moglo bi da ostane i 3.000 radnika.
To je realna procena sindikata na osnovu sadašnjeg stanja i odgovora koji su dobijeni od Vlade Srbije.
Prema rečima Gorana Milića, predsednika sindikata metalaca za centralnu Srbiju, u Kragujevcu u metalskoj industriji radi 10.000 radnika, a za 2.000 njih je sudbina neizvesna.
„Sedam firmi je u teškom položaju. To su „Metal sistemi“ koji imaju 91 radnika, „21. oktobar“ (195), „Kamioni“ (240), „Grupa vozila“ (189), „Energetika“ (480), „Zastava impro“ (300 od kojih su 60 odsto invalidi), „Šumadija des“ (65 invalida), „Hortikultura“, „Rezervni delovi“, „Medicina rada“. Tu su i „Livnica“ u Topoli sa 200 i „Auto-delovi“ Knić sa 200 zaposlenih“, kaže Milić. 
„Država traži da broj zaposlenih treba da se svede na nulu pa da se onda firme bez radnika prodaju kao lokacije. Za 20 dana treba da se okonča sudbina tri firme, a nema socijalnog programa. Dolazio je i kupac iz Švedske sa programima za fabriku lanaca, ali je brzo pokupio kofere“, kaže Milić. 
Dok je sudbina za 2.000 radnika neizvesna, do petka se čeka prijem kod gradonačelnika Radomira Nikolića. 
U većini od deset javnih i komunalnih preduzeća u vlasništvu grada Kragujevca kasne plate, a u svakom od njih postoji višak radnika, kao i u samoj gradskoj upravi koja ima 759 zaposlenih. Zna se samo to da je cifra onih koji će da se nađu na spiskovima za otkaze veća od 1.000. 
Kako je izjavio Branko Petrašinović, predsednik Sindikata zaposlenih u javnim i komunalnim preduzećima, problemi su veliki, ali će prvi potez verovatno da bude dobrovoljno napuštanje radnih mesta. 
„U svim firmama postoji višak, koji je uglavnom vezan za administraciju, ali nećemo dati da se ljudi jednostavno isteraju na ulicu. Znamo da uz socijalni program hoće odmah da ode deset odsto zaposlenih. To znači da bi otpremnina trebalo da bude 300 evra za godinu staža“, kaže Petrašinović.
Procene su da je u „Vodovodu“ od 750 radnika višak čak 40 odsto zbog građevinske operative koja se plaća cele godine, a radi kada se ukaže potreba. Osim u „Vodovodu“, grad planira da dopunske poslove poveri privatnicima i „Čistoći“, gde je od sadašnjih 400 dovoljno 200 radnika.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Лопови!!! Значи крив сам што почех млад да радим, нисам био ни дан на терету држави а ни родитељима После школовања и часног одслужења пропалој држави Југославији и још тражи Ј Р М иако је три месеца био дужи војни рок. И сад А В и нинџа Вулин, велики трудбеници и војни стручњаци коначно одлучиш и казнише овакве пензионере са 40 а сада и 42.5 год. стажа а са недозрелим годинама старости са трајним умањењем пензије и то трајно. Проведох радни век без боловања, видим и то се бодовало, али кад би се зезали.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.