Srbija

22.11.2016. 12:33

Autor: Nova Ekonomija

Skat: Politika Amerike prema Srbiji se neće značajnije menjati nakon izbora

Srbija

22.11.2016. 12:33

Kajl Skat, ambasador SAD u Srbiji rekao je jutros na poslovnom doručku Američke privredne komore da će SAD nastaviti da podržavaju Srbiju na putu reformi i integracija u Evropsku Uniju i da je na tom putu veoma bitna uloga AmCham-a pre svega u daljem unapređenju poslovnog ambijenta Srbije.

Razgovor sa ambasadorom su u ime AmCham-a vodili: Zoran Petrović, predsednik Upravnog odbora AmCham-a i predsednik Izvršnog odbora Raiffeisen banke, prva potpredsednica Jelena Pavlović, generalni direktor kompanije Philip Morris International Services i drugi podredsednik Vladan Živanović, generalni direktor kompanije NCR Srbija.

Kajl Skat je istakao da se politika Vašingtona prema Srbiji neće značajnije menjati nakon nedavno održanih predsedničkih izbora u SAD.

„Glavni ciljevi ostaju stabilnost, ekonomski rast, poboljšanje odnosa sa susedima. Ne postoje pokazatelji da će se desiti promena politike u vezi sa nezavisnošću Kosova“, rekao je Skat istakavši da će Amerika i dalje podsticati stabilnost u regionu, pomirenje zemalja u regionu i njihovo podsticanje ka ulasku u EU.

„Nema razloga da verujemo da će Donald Tramp uneti značajne promene u odnosu na Balkan“, rekao je ambasador Sjedinjenih američkih država dodajući da novi predsednik SAD Donald Tramp i njegov tim tokom predizborne kampanje nisu govorili o ovom regionu, što je još jedna činjenica u prilog prethodno rečenom.

Na pitanje šta bi posavetovao Vladu Srbiju kako bi još bolje radila on je rekao da ona treba da nastavi da ide putem na kojem je sada.

„Ohrabrio bih Vladu da nastavi da ispunjava obećanja i ispravi uočene slabosti – finansijska sposobnost, makroekonomska stabilnost, dužina sudskih sporova, jer to je ono što privlači investitore. Investitori žele predvidivost i stabilnost“, rekao je Skat.

Na pitanje da li je Srbija ispunila njegpova očekivanja tokom osam meseci koliko je u Srbiji, odgovorio je potvrdno, ali i istakao da se svaki dan iznenadi „nekim stvarima koje iskrsavaju u medijima“.

„Nisam zadovoljan kvalitetom tabloida. Voleo bih da novinari više proveravaju činjenice koje objavljuju“, rekao je Skat.

Govoreći o odnosima s Vladom, rekao je da su oni dobri i pohvalio Vladu Srbije jer je posvećena evropskom putu i zato što je imala dobru ekonomsku godinu, ali i istakao da i dalje ostaje da treba izvršiti strukturne reforme.

„Naši odnosi sa Vladom su dobri, ali se povremeno ne slažem sa nekim izjavama. Ali, nema mesta u Vladi, niti jednog ministarstva gde mi vrata nisu otvorena. Sarađujemo dobro po pitanju migracija, bezbednosti granica, opšte bezbednosti, izradi zakona poput zakona o inspekcijama. Radimo na nizu sporazuma sa Vladom. „, rekao je on.

Ambasador Skat je podvukao da je tokom poslednjih 15 godina Vlada Sjedinjenih američkih država uložila u reforme u Srbiji više od 350 miliona dolara.

„SAD su najveća svetska privreda, a Srbija nam je partner broj 17. Voleo bih da se međusobni uvoz i izvoz povećaju“, rekao je Skat i dodao da je uloga SAD da bude partner Srbiji i američkim poslovnim ljudima jer može da im otvori vrata i da pokrene važna pitanja.

„Potreban je preduzetnički duh, obučavati ljude za potrebe u budućnosti i kako da prošire tržište. Ovde se preduzeća fokusiraju na lokalne zajednice, ali treba da šire svoja tržišta“, rekao je Skat.

On je dodao da su potrebne i reforme sudstva i poreskog sistema, ali i da doneti zakoni počnu da se sprovode.

„Nije važno samo da se zakoni donesu, nego i da se oni sprovode“, istakao je dodajući da Srbija treba da se fokusira i na uvođenje novih, inovativnih tehnologija i da jača saradnju privrede i države.

Deo problema Srbije, rekao je, što uspešne kompanije odvlače najbolje ljude zbog primamljivih ponuda i u državnim organima ostaju oni manje sposobni.

Turistički potencijali Srbije su, kako je rekao, pre svega razvoj kongresnog turizma i Srbija na tom polju može da bude veoma interesantna strancima, ali i istakao da Srbija ima izuzetnu ponudu hrane i vina kao mala koja država.

„Značajno je i što postoji direktan let iz Amerike u Srbiju. Važno je da se nude dobre usluge, dobra hrana, jeftine usluge da bi došao što veći broj turista u Srbiju“, kazao je.

Što se tiče velikih državnih preduzeća, koja su veliki gubitaši Amerika moze da samo da hrabri Vladu Srbije da donese teške i bolne odluke, kako bi to pitanje rešila.

„Postoji napredak što se tiče njih jer je država veliki broj tih firmi prodala, ali mnogi su i ostali i oni vuku zemlju zemlju nazad“, kazao je Skat.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.