Telekom Srbije ne bi trebalo prodavati jer ostvaruje godišnji profit veći od profita svih ostalih konkurentnih kompanija zajedno na domaćem tržištu.
To su ocenili učesnici tribine „Zašto treba sprečiti prodaju Telekoma Srbije“.
Prema mišljenju nekadašnje ministarke za telekomunikacije Aleksandre Smiljanić pogrešno je prodavati Telekom iz više razloga, a neki od ključnih su što je to kompanija koja ostvaruje dobre prihode, puni budžet, dobro se nosi sa konkurencijom i uspešnija je prema mnogim pokazateljima od ostalih kompanija koje posluju u toj oblasti na domaćem tržištu.
Smiljanić je podsetila da je Telekom protekle godine ostvario prihod od 80 milijardi dinara, dobit kompanije je iznosila 15 milijardi dinara uprkos kreditu koji otplaćuje a očekivana godišnja dobit, kada otplati taj kredit, bila bi 37 milijardi dinara.
Taj iznos je reda veličine 60.000 bruto plata u Srbiji, što znači da će, kada se proda Telekom, biti manje novca za isto toliko radnih mesta, ukazala je Smiljanić.
Ona je na tribini u organizaciji Samostalnog sindikata Telekoma Srbije i Saveza samostalnih sindikata Srbije, navela da nije tačna tvrdnja predstavnika vlade da Telekom ne može da istrpi konkurenciju kao ni to da Telekom ne može da investira.
Prema njenim rečima, Telekom itekako može da investira, i u proteklim godinama investirao je dva puta više od SBB a četiri do pet puta više od Telenora i VIP-a.
„Ako Telekom bude prodat investicije će se smanjiti, biće otpuštanja i usluge će biti gore. To nam govori iskustvo zemalja iz regiona koje su svoje državne telekomunikacione kompanije već prodale“, rekla je ona.
Kao primer navela je Telekom Hrvatske, koji je prodat Dojče Telekomu, a koji je u poslednjih 10 godina tri do pet puta manje investirao nego Telekom Srbije.
Ekonomista Jovan Dušanić upozorio je da se Vlada Srbije najnovijim aranžmanom sa Medjunarodnim monetarnim fondom obavezala na prodaju Telekoma, iako je, prema njegovim rečima, to jedno od najvećih i najprofitabilnijih srpskih preduzeća.
„Teško da Srbija može očekivati neko dobro od MMF-a, jer do sada nikakvo dobro nijednoj zemlji nije doneo“, kazao je Dušanić, koji je i profesor na Beogradskoj poslovnoj školi.
Kako je naveo Dušanić, prodaja Telekoma bio bi loš potez jer veliki deo budžetskih prihoda Srbija ostvaruje od Telekoma, a ta kompanija značajno ulaže i u nauku, kulturu, umetnost, obrazovanje, zdravstvo i sport.
Na skupu, koji su organizovali SSSS i Samostalni sindikat Telekoma Srbije, rečeno je da je premijer Srbije (Aleksandar Vučić) izjavio kako će Srbija učiniti sve što traži MMF, ali da se u potpisanom memorandumu sa tom finansijskom institucijom ne pominje razvoj Srbije i povećanje BDP.
„Nema nijedne reči o razlozima zašto smo došli ovde gde smo. ‘Ja te kao MMF lečim, a da se uopšte ne bavim dijagnozom’. Potrebno je suprotstaviti se celokupnom konceptu MMF, jer samo na toj platformi može da se prikupi snaga da se prodaja Telekoma spreči“, kazao je advokat i nekadasnji direktor Agencije za privatizaciju Branko Pavlović.
On je kazao da je danas mnogo teže izboriti se sa prodajom Telekoma, nego 2010. godine, „jer su oni koji su bili protiv prodaje Telekoma sada vlast, a oni koji su hteli da ga prodaju opozicija, i svi rade za strani interes“.
Kako je objasnio, po memorandumu sa MMF-om, ne postoji nikakva dilema da će se prodati većinski paket Telekoma i on predviđa da bi to moglo da se desi već u oktobru ili novembru ove godine.
„Moramo se boriti protiv celine od onoga što MMF zahteva. A vrlo brzo ćete dobiti saveznike u novinarima RTS i Tanjuga, jer po memorandumu sa MMF-om i oni ostaju bez para, a ne mogu se finansirati iz pretplate“, kazao je Pavlović.
da, pokloni nisu obavezni ali ako im ne date para necete dobiti ni negu koja vam treba odnosno pregled,lekove i ostalo…Kad i zakon dozvoljava mito onda nista nije ostalo od drzave ….sram vas bilo