Srbija

12.08.2014. 12:35

Beta

Autor: Nova Ekonomija

Srbija nije spremna za izvoz piletine u Rusiju

Srbija

12.08.2014. 12:35

Srbija trenutno nije spremna za izvoz pilećeg mesa na rusko tržište jer nema dovoljno veliku proizvodnju.
Takođe, nemamo ni farme i klanice koje bi zadovoljile standarde koji se traže u Rusiji, izjavio je direktor Poslovnog udruženja za živinarstvo „Zajednica živinara“ Srbije Rade Škorić.
„Budući izvoz pilećeg mesa na rusko tržište nije nemoguć, ali treba proceniti koliko će sankcije zapravo trajati, da li može da se investira za tako kratko vreme i šta će se dešavati sa cenom živinskog mesa na ruskom tržištu“, rekao je Škorić agenciji Beta.
On je istakao da domaći proizvođači pilećeg mesa na tržištu Rusije „poslednih godina nisu imali šanse ni sa cenom, čak i da su ispunjavali sve druge uslove“. 
Škorić smatra da šansu koja se otvorila pošto je Rusija pre nekoliko dana zabranila uvoz nekih prehrambenih proizvoda iz EU, SAD i drugih zemalja jer su joj uvele sankcije zbog ukrajinske krize, treba iskoristiti, ali da ne postoje uslovi da se tako nešto uradi brzo. 
Prema njegovim rečima, više se ne može računati na Agroživ, koji je nekada bio najveći proizvođač u zemlji, dok su dve sledeće velike kompanije koje posluju u Srbiji – Vindija i Perutnina, s matičnim kompanijama u Hrvatskoj i Sloveniji. 
Škorić je naveo da ne može da komentariše najave Perutnine da će piletinu izvoziti u Rusiju preko Srbije, jer ne zna na koji bi način to bilo realizovano, odnosno da li bi piletina iz ovdašnjih pogona bila slata na to tržište, a manjak za srpsko tržište bio nadomeštavan mesom iz slovenačkih pogona. 
On je podsetio kako je nakon preuzimanja Agroživa od strane Srbijagasa bilo nagoveštavano da će ta firma proizvoditi za rusko tržište, ali da sada, kako je kazao, od toga nema ništa, jer je pogone nekada najveće nacionalne kompanije za proizvodnju piletine kupilo pet firmi. 
„Srbija trenutno izvozi živinsko meso u Makedoniju, Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru. To su simbolične količine. Sve to kad saberemo godišnje ne pređe 2.000 tona, što ne predlazi dva procenta ukupne produkcije koja iznosi od 85.000 do 90.000 tona“, kazao je Škorić. 
On je rekao da domaći proizvođači piletine još ne mogu da izvoze ni u Evropsku uniju, jer živinski proizvodi iz Srbije još nisu na listi dopuštenih, a zabranjen je i prolaz živinskog mesa i jaja iz Srbije preko njihove teritorije za treća tržišta. 
Škorić je istakao da je država ta koja mora da se pobrine kako bi omogućila preduslove za izvoz na to tržište. „EU tržište traži visoke standarde. Nama to nije neostvarivo. Imamo kapacitete, ljude, farme, stočnu hranu, naučne institute, ali nedostaje nam bolja organizovanost i mnogo novca koji nemamo da bi se obezbedili tražene standarde kako bi bili konkurentni na evropskoj pijaci“, rekao je Škorić.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Plata će sigurno biti manja. Ali zašto nije manja u svim drugim mesecima kada je manji broj sati rada već je uvek ista. Način obračuna za vreme godišnjeg odmora nije u redu, i zašto sindikat ćuti. Prosečna mesečna plata je ukupna plata podeljena sa brojem meseci a ne sa brojem radnih sati a ako se tako radi onda i mesec kada se uzima godišnji odmor treba da ima prosečan broj radnih sati a ne da bude mesec sa najmanje radnih sati.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.