Predlog zakona o budžetu Srbije za 2025. godinu po prvi put je sadržao prilog Zeleni bužet, čiji sastavni deo je i spisak 64 zelenih projekata koje bi sledeće godine trebalo da sprovedu ministarstva zaštite životne sredine, poljoprivrede, građevinarstva i energetike. Više od polovine planiranog novca biće iskorišćeno za pruge.
Ukupan iznos koji je planiran za 64 zelena projekta u Zelenom budžetu Srbije za 2025. godine je 118,5 milijardi dinara ili milijardu evra.
Poređenje sa prethodnom godinom nije moguće, s obzriom da je ovo prvi puta da postoji prilog Zeleni budžet u okviru Predloga zakona.
U Ministarstvu finansija, koje je pripremilo Zakon, kažu za Balkan Green Energy News da prilog Zeleni budžet sadrži informacije o planiranju i nameni sredstava koja su usmerena na projekte i aktivnosti koji doprinose zaštiti životne sredine.
Zeleni budžet sada predstavlja obavezni deo budžetske dokumentacije jer je tako propisano poslednjim izmenama i dopunama Zakona o budžetskom sistemu. Obeležavanje zelenog budžeta za 2025. sprovedeno je, kako kažu u Ministarstvu, u skladu sa Mapom puta uvođenja označavanja zelenih projekata i Metodologijom za označavanje zelenih projekata.
U budžetu za 2025. četiri ministarstva označila su svoje programe i projekte kao zelene
Cilj zelenog obeležavanja je da obezbedi bolju alokaciju resursa i podstakne realizaciju projekata koji doprinose zaštiti životne sredine, energetskoj efikasnosti, smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte, obnovljivim izvorima energije, održivom upravljanju otpadom i vodnim resursima, kao i poboljšanju kvaliteta života građana, objašnjavaju u Ministarstvu finansija.
Prilikom odlučivanja o izboru zelenih projekata u okviru budžeta za 2025, osnovna logika, kako se navodi u prilogu Zeleni budžet, „bazirala se na principu šta bi se desilo da navedeni projekat ne postoji u budžetu za 2025, da li bi situacija u oblasti životne sredine bila povoljnija ili ne“.
U budžetu za 2025. ukupno je četiri ministarstva označilo svoje programske aktivnosti i projekte kao zelene. Najveći broj zeleno označenih projekata i programskih aktivnosti je vezan za ublažavanje klimatskih promena kao primarni cilj zaštite životne sredine, navodi se u dokumentu Zeleni budžet.
Od ukupnog iznosa od 118,5 milijardi dinara čak 61,8 milijardi dinara (528,4 miliona evra) namenjeno je za gradnju ili rekonstrukciju železničkih pruga i metroa u Beogradu. Reč je o šest projekata, koji, kako se dodaje, ublažavaju klimatske promene.
Železnički saobraćaj doprinosi zaštiti životne sredine, smanjenju emisija CO2 povećanjem obima železničkog saobraćaja u odnosu na drumski, povećanju energetske efikasnosti, navodi se u spisku projekata Zelenog budžeta.
Najvredniji projekti Zelenog budžeta su:
- 18 milijardi – projekat mađarsko-srpske železnice
- 18 milijardi – izgradnja pruge između Zemun polja i Nacionalnog stadiona
- 13 milijardi – rekonstrukcija železničke pruge Niš-Dimitrovgrad
- 11,5 milijardi – beogradski metro
- 10 milijardi – kanalizacija i infrastrukture za odlaganje komunalnog čvrstog otpada
- 7,2 milijarde – odbrana od poplava
- 5 milijardi – Centralni kanalizacioni sistem Grada Beograda.
Crna Gora ušla u SEPA, Srbija tek poslala „preliminarnu prijavu“ za članstvo