Svetski dan slobode medija 3. maj i ove godine Srbija dočekuje u „medijskom mraku“, ocenila su novinarska udruženja zatraživši da vlast efikasno reši slučajeve pretnji novinarima i o tome obavesti javnost.
Pozvali su novinare i medije da se i ove godine pridruže međunarodnoj simboličnoj akciji „Pet minuta gromoglasne tišine“ u 11.55, i isključe ton i sliku u svojim programima, a građane da budu aktivni u zaštiti svojih prava time što će podržati slobodne medije.
Granski sindikat kulture, umetnosti i medija „Nezavisnost“ i Кoalicija za slobodu medija saopštili su da „bez slobode medija i nezavisne novinarske profesije nije moguće da se čuje glas obespravljenih, niti onih koji su izloženi pritiscima ili represiji“, napominjući da su u medijskom mraku sva ljudska prava ugrožena i niko ne može da se oseća bezbedno.
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) ukazalo je da na javnoj sceni dominiraju lažne vesti i propagandne informacije čiji kreatori se najčešće nalaze na pozicijama političke moći, a da je govor mržnje postao normalizovan u političkom narativu.
„Informativna blokada onemogućava podsticanje kritičke svesti. Informacije postaju ključna poluga za manipulisanje javnim mnjenjem. Službenici takve propagande su i brojni kvazimediji i antinovinari koji su zapravo glasnogovornici populističkih i antidemokratskih politika“, navedeno je u saopštenju objavljenom na sajtu NUNS-a.
Uprava za sprečavanje pranja novca istražuje poslovanje medija, na listi i Nova ekonomijaKako je navedeno, često napadima na novinare prethode prozivke i etiketiranja novinara od državnih zvaničnika ili lokalnih političara koji time zapravo podstiču nasilnike i nasilje prema profesionalnim novinarima.
„Demokratsko društvo ne mogu da izgrade samo hrabri novinari, našem društvu potrebni su hrabri gradjani. Bez gradjanske hrabrosti i odlučnosti nema ni slobodnog društva“, navedeno je u saopšenju.
UNS je naveo da će na Svetski dan slobode medija organizovati tradicionalnu akciju „Pet minuta gromoglasne tišine“ u 11.55 sa svojim ograncima Društvom novinara Vojvodine (DNV) u Novom Sadu i Društvom novinara Кosova i Metohije (DNКiM) u Gračanici.
Podsećamo, uskoro će dve godine kako je Uprava za sprečavanje pranja novca pri Ministarstvu finansija napravila spisak medijskih radnika, nevladinih organizacija i udruženja građana i od banaka zatražila uvid u sve njihove transakcije od 1. januara 2019. Na spisku je i matična firma Nove ekonomije kao i vlasnica i urednica Biljana Stepanović.