Srbija

13.12.2022. 12:16

Nova ekonomija

Autor: Nevena Petaković

Srbija zajmi 136 miliona evra za Dunavski koridor

Foto: Pixabay

Srbija

13.12.2022. 12:16

Srbija će uzeti kredit u iznosu od 16 milijardi dinara (136,3 miliona evra) kod NLB Komercijalne banke za finansiranje projekta izgradnje brze saobraćajnice od Požarevca do Golupca.

Komercijalni ugovor o porojektovanju i izgradnji potpisan je u avgustu 2021. godine između Vlade Srbije, „Кoridora Srbije“ i  kompanije „China Shandong International Economic and Technical Cooperation Group“ koja je izvođač radova.

NLB i Srbija su ugovor o dugoročnom investicionom kreditu zaključile 14. novembra 2022.

U Službenom glasniku je objavljen ukaz predsednika Srbije o proglašenju Zakona o zaduživanju Srbije kod NLB Кomercijalne banke za finansiranje izgradnje deonice brze saobraćajnice:  auto-put E-75 Beograd –  Niš (petlja Požarevac) –  Požarevac (obilaznica)  – Veliko Gradište  – Golubac (Dunavska magistrala).

Nominalna kamatna stopa, kako piše u zakonu kojim se potvrđuje zaduživanje, iznosi tromesečni belibor plus 3,85 odsto na godišnjem nivou.

Srbija će glavnicu kredita da otplaćuje u jednakim tromesečnim ratama (28 rata), a nakon isteka grejs perioda,  koji traje do 3 godine od stupanja ugovora na snagu. Krajnji rok za otplatu je deset godina od dana stupanja na snagu ugovora.

Projekat izgradnje „Dunavskog koridora“ je prepoznat kao projekat izgradnje i rekonstrukcije javne linijske saobraćajne infrastrukture od posebnog značaja za Srbiju.

Trasa državnog puta podeljena je na tri denoice, a počinje kod postojeće petlje Požarevac na autoputu E-75, deonica Beograd – Niš,  a završava se na ulasku u Golubac.

Ukupna dužina brze saobraćajnice iznosi  67.94 kilometara, stoji na sajtu Koridora Srbije.

Na brzoj saobraćajnici je predviđena izgradnja 52 mosta i nadvožnjaka, 5 petlji i 16 kružnih raskrsnica.

Brza saobraćajnica projektuje se za računsku brzinu od 100 kilometara na čas.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.