Srbija će se, zbog rata u Ukrajni, suočiti sa sporijim ekonomskim rastom i višim cenama, prognozira Bečki institut za međunarodne ekonomske studije (WIIW).
Zbog bliskih odnosa sa Rusijom, Srbiju će, kaže Institut, koštati rat u Ukrajini.
Institut je objavio prolećnu prognozu za 23 zemlje Centralne, istočne i jugoistočne Evrope (CESEE).
Kratkoročno gledano, prognoza rasta BDP-a Srbija za 2022. godinu smanjena je sa 4,9 odsto na 3,6 odsto, dok je prognoza inflacije povećana sa 4,5 odsto na 10 odsto. U 2023. i 2024. godini Srbiji se prognozira rast od 3,4 odsto.
Pravi izazovi za Srbiju proizilaze iz pokušaja politike balansiranja između Evropske unije i Rusije, što će biti teško održivo u narednim godinama, kaže Bečki institut.
Ko će platiti račun rata u Ukrajini
MMF: Smanjićemo prognozirani rast SrbijeEkonomiji Crne Gore predviđa se rast od 3,5 odsto u 2022, a ekonomiji Severne Makedonije rast od 2,5 odsto. Albanija će, prema prognozi, imati rast BDP-a od 3,5 odsto, a Bosna i Hercegovina 1,8 odsto.
Jedanaest zemalja EU iz Centralne, istočne i jugoistočne Evrope (CESEE) imaće rast od 3 odsto u proseku, prema osnovnom scenariju (ukoliko situacija ostane ista).
Prema nepovoljnjem scenariju (u slučaju eskalacije rata i uvođenja potpunog energetskog embarga Rusiji od strane EU) njihov rast bi stagnirao na 0,1 odsto u 2022. godini.
Ukoliko bi EU uvela energetski embargo Rusiji, stope inflacije bi bile dvocifrene u skoro svim zemljama CESEE. U Rusiji bi inflacija ove godine mogla da dostigne 28 odsto, a u Ukrajini 25 odsto.
Preko 100.000 radnika u Srbiji osetiće posledice rata u Ukrajini?