Srbija

08.06.2017. 14:48

Autor: Nova Ekonomija

Srpska privreda ostvarila prihode u iznosu od 9.698.306 miliona dinara

Srbija

08.06.2017. 14:48

Primaran cilj za Ministarstvo privrede je da do kraja 2017. godine nacrt zakona o izmenama i dopunama zakona o privrednim društvima upute na razmatranje, rekao je Dušan Vučković v.d pomoćnika ministra privrede u Sektoru za privredna društva i privredne registre na konferenciji za novinare održanoj u Agenciji za privredne registre povodom objavljivanja Saopštenja o  poslovanju privrede u Republici Srbiji za 2016. godinu, kao i zbirno obrađenih redovnih godišnjih finansijskih izveštaja za 2015.godinu.

On je naveo da je Ministarstvo i ove godine usmerilo napore  ka davanju podsticaja preduzetništvu sa stanovišta pokretanja proizvodne delatnosti kroz start-ap programe. 

„Posebno mesto zauzima i rad na izmenama i dopunama zakona o privrednim društvima kada je u pitanju usaglašavanje našeg zakonodavstva sa pravnim tekovinama Evropske unije“, istakao je.

Radi se, kako je rekao, i na otklanjanju problema u vezi sa primenom zakona o privrednim društvima, akcionarskim društvima sa stanovišta poboljšanja zaštite manjinskih akcionara. 

„Takođe, ono što mi zajedno sa Agencijom za privredne registre radimo u ovom momentu i što je jako bitno, jeste da se izmeni zakon o postupku registracije u Agenciji za privredne registre sa stanovišta elektronske registracije društava sa ograničenom odgovornošću, i preduzetnika. Na tom zakonu se intenzivno radi, kao i na tome da se elektronski poovežu registri u regionu pre svega  Slovenije, Makedonije, BiH, pa i Hrvatske i da se napravi jedinstven elektronski portal za razmenu podataka“, rekao je.

Ružica Stamenković, registrator u Registru finansijskih izveštaja rekla je da su  pozitivna kretanja u ukupnom privrednom ambijentu značajno uticala i na rast poslovnih aktivnosti privrede za čak 28,4 posto, koji je omogućio da se prevaziđu tekući rizici poslovanja i teret visoke zaduženosti i iskaže 3,4 puta veći neto pozitivan finansijski rezultat u odnosu na prethodnu godinu u iznosu od 229,3 milijarde dinara.

„Ovde je izuzetno važno naglasiti da je sa dobitkom 2016. godine poslovalo skoro 60 posto privrednih društava, posmatrano pojedinačno, dok je na grupnom nivou pozitivno poslovalo 14 sektora, kao i velika, srednja  i mala privredna društva sa posebnim naglaskom na izuzetne rezultate malih privrednih društava, kao i javna privredna društva, koja su, takođe, kao poseban segment poslovala pozitivno u 2016. godini“, istakla je.

Finansijski kapaciteti privrede su, takođe, ojačani. Najviše kapital za 6,3 posto kao posledica pozitivnih rezultata u 2016. godini, slede rast poslovne imovine od šest procenata i najmanji rast obaveza, odnosno pozajmljenog kapitala od 4,6 odsto, što ukazuje na pozitivan trend u sferi kapitala u odnosu pozajmljenog  i sopstvenog kapitala.

„Stope zaduženosti, likvidnosti, solventnosti i profitabilnosti kreću se u pozitivnom smeru  i značajno su poboljšani, ali nisu dovoljni da se u jednoj godini može popraviti godinama urušavan finansijski položaj privrede. Stoga, privreda je i u 2016. godini poslovala pod teretom visoke zaduženosti i likvidnosti i bila je izložena u manjoj ili većoj meri dugoročnim , odnosno kratkoročnim finansijskim rizicima“, navela je.

Javna preduzeća su posle dugogodišnje serije negativnog poslovanja, drugu godinu zaredom poslovala pozitivno i njihov dobitak je  povećan čak 61 posto u odnosu na prethodnu godinu.

„U sferi negativnog poslovanja ostali su sektori finansijske delatnosti i delatnosti osiguranja i sektor građevinarstva, kao i mikro privredna društva sa izrazito  negativnim pokazateljima po različitim osnovama. U sferi negativnog poslovanja, što je i prirodno, su i sva preduzeća koja se nalaze u stečaju i likvidaciji, i to njih 5.803 koliko ih je bilo u 2016.godini. Oni su poslovali sa gubitkom koji je prepolovljen u odnosu na prethodnu godinu“, istakla je.

Važan podatak, navela je, jeste značajno povećanje broja zaposlenih u 2016. godini. To znači da je posle 2012. godine, prvi put u 2016. godini ponovo broj zaposlenih preko jednog miliona radnika. Tako je u 97.543 privrednih društava bilo zaposleno ukupno 1.036.057 radnika, što ukazuje da je broj zaposlenih u privredi na godišnjem nuvou veći za 45.157.

Bruto domaći proizvod je porastao za 2,7 odsto, dok je rast industrijske proizvodnje porastao za 4,7 odsto.

Jačanje privredne aktivnosti počivalo je prevashodno na dinamičnijoj investicionoj i kreditnoj aktivnosti, kao i priličnom rastu izvoza od 11,5 odsto, Doprinos je dala i prililno niska inflacija od 1,6 odsto, a sve je to praćeno umerenim slabljenjem nacionalne valute odnosno padom dinara u odnosu na evro 1,5 posto, a u odnosu na dolar 5,3 posto.

„Na nivou cele privrede ostvareni su ukupni prihodi u iznosu od 9.698.306 miliona dinara i ukupni rashodi od 9.394.453 miliona dinara, a u odnosu na prethodnu godinu oni su porasli za 5,4, odnosno 3,5 posto“, navela je.

Profitabilnom poslovanju domaće privrede, gledano sa aspekta sektora, najviše su doprineli sektor Prerađivačke industrije, u kome je posle prošlogodišnjeg gubitka ostvaren najveći pozitivan neto rezultat od 91.075 miliona dinara i sektor Trgovine na veliko i malo, čiji je ukupni dobitak 41.578 miliona dinara, nešto manji od prošlogodišnjeg.

„Visok pozitivan neto rezultat realizovan je i na nivou sektora Informisanje i komunikacije, i to 33.399 miliona dinara, Snabdevanje električnom energijom i gasom, parom i klimatizacija i iznosi 29.524 miliona dinara, i Stručne, naučne i inovacione i tehničke delatnosti sa 17.925 miliona dinara“, navela je.

Rast pozitivnog neto rezultata na godišnjem nivou obeležilo je i poslovanje privrednih društava gledano prema veličini, uz izuzetak mikro privrednih društava. Veliki sistemi na zbirnom nivou, uz drastičan rast profitabilnosti, beleže najveći pozitivan rezultat od 114.480 miliona dinara.

„Visok iznos ukupnog dobitka ostvarila su i mala privredna društva – 88.108 miliona dinara, budući da je čak 88,2 posto malih društava postalo profitabilno, kao i društva srednje veličine sa 62.130 miliona dinara. MIkro privredna društva, kao najbrojniji segment privrede, sumarno su iskazala gubitak od 35.414 miliona dinara, veći za 8,5 posto u odnosu na prethodnu godinu“.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.