Srbija

04.04.2016. 13:40

Dnevnik

Autor: Nova Ekonomija

Srpski zatvori dobro posluju i odlično zarađuju

Srbija

04.04.2016. 13:40

Upravnik Niškog zatvora Aleksandar Grbović kaže  da je taj zatvor u protekle tri godine doživeo pravi preporod: pre tri godine imao je blokiran račun jer je dug iznosio milion evra, plate za zatvorenike kasnile su 14 meseci, a sada ostvaruje prihode i proizvodi sve „od igle do lokomotive“.

„Zaposleni i osuđenici posebno su ponosni na rezultate koje postižu u poljoprivredi i stočarstvu. Imali smo više od 2.000 svinja, više od 50 grla krupne stoke, 10.000 tovnih pilića i oko 2.000 koka nosilja ,od kojih smo dobijali 400.000 jaja. Proizvodnja mleka povećana je na 500 litara dnevno, a s novih 40 junica, ove godine povećaćemo je na 1.000“, objašnjava Grbović.

U proizvodnim odeljenjima sremskomitrovačkog KPZ-a izrađuje se srednje teška drljača tipa STD 480 dubrava, namenjena za obradu zemljišta, opremljena svetlosnosignalnom opremom za bezbedan transport po javnim saobraćajnicama. Izrađena je i nova prikolica nosivosti osam tona. Osim dotadašnjih prikolica s dvostranim kipovanjem, proizvedena je i prikolica s trostranim. Uz to, KPZ nudi remont svih prikolica, montažu metalskih profilisanih stranica, izradu i montažu rinfuznog otvaranja, postavljanje metalnog patosa, farbanje poliuretanskom farbom, izradu prikolica po narudžbini. Jednom rečju, kvalitetnim proizvodima bore se za kupca na srpskom tržištu, ali i na inostranom.

Dodaje da osuđenici obrađuju i oko 300 hektara zemlje, od kojih je 1,5 hektar pod plastenicima i staklenicima, kao i da se svaki pedalj zemlje navodnjava. 

„U staklenicima, plastenicima i na otvorenom proizveli smo prošle godine oko 200 tona povrća, 300 tona kabaste hrane za stoku i 300 tona zrnaste“, istakao je Grbić i dodao: 

„Osim toga, prošle godine osuđenici su proizvodili i odeću i nameštaj za potrebe niškog zatvora, ali i drugih. U odeljenju konfekcije sašiveno je više od 7.000 pari radnih odela i osuđeničkih uniformi, 1.600 kompleta posteljine, 3.000 jastuka, više stotina peškira i zaštitnih prsluka. Napravljeno je i 350 kreveta za osuđenike i 3.000 dušeka“, navodi on. 

„Skoro da ne postoji proizvod koji osuđenici ne mogu da proizvedu u stolarskoj radionici, a pravi raritet predstavljaju grbovi izrezbareni u drvetu i šahovski kompleti s izrezbarenim figurama. Ti proizvodi završavaju uglavnom kao poklon visokim stranim zvaničnicima. Engleska kraljica dobila je kao poklon grb koji je ovde izrezbaren, a patrijarh Irinej dobio je izrezbareni štap“, istakao je Grbić. 

Privredni preporod doživeo je i sremskomitrovački Kazneno-popravni zavod, koji je lane renovirao hotel Srem i još nekoliko objekata, među kojima i hipodrom i ribnjak. 

Zatvorenici i zaposleni u zatvoru u Sremskoj Mitrovici, koji je najveći u Srbiji i jedan od najvećih na Balkanu, sada vode hotel Srem koji je u rangu tri zvezdice. Zatvor ima više od 800 hektara kvalitetnih oranica, veliki stočni fond, sopstvenu pekaru i mlekaru, ergelu s više od 30 lipicanera, ozbiljne metalske i drvne pogone i štampariju i više od 600 uposlenih. Bavi se ratarsko-stočarskom proizvodnjom, a u okviru privredne jedinice Dubrava pravi poljoprivrednu mehanizaciju koja se prodaje širom Srbije. 

„Brzo ćemo renovirati i upravnu zgradu, a park prekoputa nje biće uređen uz pomoć grada. Ograda će se srušiti, parking produžiti i urediti, a u parku će se, uz saradnju grada, napraviti i mala fontana. Biće tu i biciklistička staza koja će voditi do industrijske zone kraj auto-puta“, objasnio je upravnik KPZ-a Sremska Mitrovica Aleksandar Alimpić.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.